E vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

E vitamini bünyemizde çok önemli bir vitamin olduğu için eksikliği durumunda çok ciddi sorunlar görülebilir. Sağlığımız açısından  E Vitamini eksikliği belirtileri nelerdir ;

 • Düşük tiroid hormonu seviyesi 
 • Kansızlık uyuşukluk 
 • Dengesiz yürüme 
 • Sinir sistemi bozuklukları 
 • Hemolitik anemi 
 • Büyüme ve gelişmede yine çocuklarda problemler e vitamin eksikliğinde ortaya çıkar.

E vitamini ortalama yetişkinin günde 10 miligram kadar alması yeterlidir. Buğday, ayçekirdeği, bitkisel yağlar enerji kaynakları olduğu için bunlarda da ortalama 1/4 fincanı günlük d vitamini ihtiyacının iki katını karşıladığı için eksiklik çok fazla görünmez. Çok sıkı diyet yapanlar, hiç buğday yemeyenler, sıvı yağ almayan insanlarda belki uzun vadede e vitamini eksikliği görülebilir. 

Karaciğerde depolandığı için ilk başta belirtileri yaşanmaya bilir. Ama daha sonrasında uzun vadede sinir sistemi bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu, yürüme bozuklukları gibi problemler ortaya çıktığı zaman e vitamini eksikliğinden söz edilebilir. 

E vitamininin yararları nelerdir?

E vitamininin en önemli özelliği çok iyi bir antioksidandır. Özellikle koruyucu özelliği vardır. Hücresel hasarlara karşı koruma, damar tıkanmasına önler. Göz sağlığı için çok önemli ve yararlıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Hücrelerin yapı taşlarında bulunur, hücreleri temizleyici özelliği vardır. Yaşlanmayı yavaşlatır, cildi temizler tazeler. Yine aynı şekilde zamanın getirdiği hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır. Cildi nemlendirir saç ve tırnakların yapısında bulunur.  Bitkisel yağlarda bulunduğu için genel olarak cilde nemlendirici özelliği vardır. Bitkisel yağlar ve buğday tanesi en iyi kaynaklarıdır ısıya ve pişmeye karşı dayanıklıdır. 

evitaminifaydalari 300x206 - E Vitamini Eksikliği
E vitamini faydaları

E vitaminini olan besinler nelerdir ?

Sağlıklı ve dengeli beslenme insanın temel ihtiyacıdır. Bunun için e vitamini olmazsa olmazlardandır. E vitamini olan besinler nelerdir ; 

 • Yağlı tohumlar 
 • Sebze ve meyvelerin bazılarınıda 
 • Fındık fıstık kuruyemişlerde ve 
 • Bazı az miktarda yumurta ve et ürünlerinde de e vitamini bulunur.

E vitamini antioksidan dır. Sebzelerin kokmasını, bozulmasında önleyici etkisi vardır. Günük ihtiyacımız yaklaşık 8 ya da 10 miligramdır. Buda ayçekirdeğinde, badem, buğday gibi yüksek değerli ürünlerden elde edersek fazlasını karşılanabilir. 

1/4 fincan ay çekirdeği 26 gram badem ya da buğdayda 12 miligram kadar kadar içerir. Sizde bulunduğu için bir porsiyon da 6 miligram kadar yemesi sağlıklı ve düzgün beslenme insanın e vitamini eksikliği belirtileri gözlendikten sonra, e vitamini ihtiyacını karşılamasını sağlar. 

e vitamini eksikliği belirtileri

E vitamini fazlası zararlı mı?

E vitamini fazlası mide ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açabilir. Özellikle  kalp hastalıkları olanlar fazla miktarda alırsa kanamalara yol açabilir. Çünkü antikoagulan ilaçlar kan pıhtılaşmasını azaltır artı e-vitamini aynı şekilde kan pıhtılaşmasını azaltır.

Yaygın kanamalara yol açabilir onlarda doktorlar önermedikçe fazladan e-vitamini almamalıdır. E vitamini kan şekerini düşürür bu nedenle daha aza indirgenebilir. Daha sonrasında insan ihtiyacı azalabilir. Şeker hastalarında da hipoglisemiye sebep olabilir. Bu yüzden e vitaminini doktor kontrolünde almakta fayda vardır.

E Vitamini olan besinler ve eksikliği konusunda okuduğunuz bu makaleyi faydalı buluyorsanız sizde sağlığınız için https://www.onlinedoktorun.com/saglikli-yasam/ buradan bizi takip edebilirsiniz.

E vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?” için bir yorum

 • 13 Kasım 2019 tarihinde, saat 16:22
  Permalink

  E vitamini eksikliği için eczanelerde ilaçlar satılıyor etkisi varmı zararı var mı acaba ?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
obsesif kompulsif bozukluk
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir ?

Kafayı bazen bir sürü şey takarız hepimiz. Hayatın normal akışı içerisinde farkında olduğumuz yada olmadığımız bazı psikolojik takıntılarımız, hassasiyetimiz yada

Kapat