D Vitamini Faydaları

D vitaminin vücüt sağlığımız için bir çok yararlıdır. D vitamini faydaları saymakla bitmez, özellikle yaz aylarında d vitaminini bolca almamız gerekir. D vitamini kemik sağlığından tutunda enfeksiyonla mücadele kadar çok önemli bir vitamindir.

D Vitamini Faydaları
D Vitamini Faydaları

D vitaminini nelerden alırız?

Güneş ışığı ile karşılaştığı zaman d vitaminin ilk şekli oluşur. Daha sonra karaciğere gelen bu madde işlenir ama hala aktif değildir. Bunun için daha sonrasında böbreğe gelir ve böbrekte aktif şekline dönüşür artık d vitamini vücudun kullanabileceği son halini almıştır. Balıklar ve sebzeler d vitamini açısından zengindir bunlar arasında tuna, sardalya, somon, yumurta, süt ve süt ürünlerinide sayabiliriz.

d vitamini depolarınız 2 haftada bir yarılanır. Bu nedenle d vitamini depolarınızı kışa girmeden önce doldurmanızda fayda vardır.

Sitemizin vitaminler kısmından;

 • Vitaminlerin önemi
 • hangi vitamin hangi yiyeceklerde bulunur ?
 • D vitamini faydaları 
 • C vitamini faydaları
 • b12 vitamini
 • Vitamin eksiklikleri durumunda neler yapılır ?
 • vitamin hapları sağlıklımıdır ?
 • Vitamin ilaçları
 • Vitamin Çeşitleri
 • Vitamin hangi meyvelerde var ?

gibi bir çok konuda yaptığımız araştırmaları bulabilirsiniz.

Yapılan pek çok çalışma yeteri kadar d vitamini depolayan erişkinlerde 2 çocuklarda da oldukça düşük olduğunu gösteriyor yani d vitamini şeker hastalığına karşı sağlayabilir.

D vitamininin önemi

Gebeliğin sağlıklı devam etmesi içinde d vitamini çok önemlidir. Çünkü biliyoruz ki d vitamini düşük olan gebelerde tansiyon ve diyabet oranları biraz daha yüksektir. Ayrıca doğum sırasında sezeryan ihtiyacıda daha sık görülüyor. Organlar hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşur ve hücre büyümesini de oldukça kuvvetlidir. Çalışmalar d vitamininin kanserli hücreleri vücuttan uzaklaştırılmasında etkili olabileceğini gösteriyor.

Güneş’le aranızda olan d vitamini ilişkisinden bahsedelim çünkü yazın son günlerindeyiz ve kışa hazırlıklı girmemiz için hastalıklardan korunmamız için d vitamini depolarını doldurmamız gerekiyor. 

D vitamininin önemi

D vitamini almamız için neler yapmamız gerekiyor ? 

Güneş insanoğlu için her zaman önemli olmuştur. Gerçekten de güneş bizim için bir hayat kaynağıdır çünkü güneş ışınlarının dünyaya ulaşmasıyla birlikte çok önemli bir vitamini sentezi etmeye başlarız. D vitaminini güneşten başlarız önce karaciğerde takiplede böbrekte işlenir.

Bu maddeler ve bunun sonucunda da artık aktif hale gelir ve sağlığımız için önemli işlemeye başlar. Aynı zamanda d vitamininin bazı kanser türlerinde koruyucu etkisi olduğunu görülüyor. D vitamini kanserden koruyucu olabileceği hala tartışılıyor ancak her güneşe çıktığınızda istediğiniz kadar veya yeteri kadar d vitamini alamıyor olabilirsiniz.

d vitamini vücuda nasıl alınır;

 • güneş ışınlarının geliş açısı 
 • yaşadığınız yer 
 • üzerinizdeki kıyafet 
 • bir krem sürüp sürmediğiniz gibi birtakım ayrıntılar d vitamini sentezi miktarını değiştirebiliyor. 

d vitamini oluşabilmesi için güneş ışınlarının dünyamıza dik gelmesi gerekiyor ancak böyle ultraviyole b yeteri kadar emine biliyor ve ultraviyole b güneşten gelen miktarının ancak yüzde biri kadar dünyamıza ulaşabiliyor. Bunun nedeni atmosferden geçerken bunların büyük kısmı emiliyor olması ve ayrıca eğer bize geliş açısı dik ışınlarını aldığı yol daha uzun olduğu için atmosferdeki emilimde daha fazla oluyor. 

Güneşe çıktığımız mevsim ve saat dilimi önemlidir. Ülkemiz için yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde güneşte olduğumuz zaman vücudumuz d vitamini etkin olarak sentez edilebiliyor. D vitamini sentezi sırasında hangi yükseklikte olduğunuz, orada hava kirliliği olup olmadığı, yaşınız, deri renginiz, cildinizdeki melanin pigmenti oranı ve hatta o günkü giysi tercihiniz gibi pek çok kişisel özellikler var.

D vitamini almak için ne kadar güneşte kalmalıyız?

 • ülkemizde bir şehirde yaşayan, genç bir erişkin uzun bir pantolon ve uzun kollu bir gömlekle yeterli d vitamini sentez edebilmek için 42 dakika güneş altında kalmalıdır. 
 • Eğer sadece üzerindeki kıyafetler bir şort ve mayo ise o zaman yeterli d vitamini almak için 7 dakika güneşte durmak yeterli oluyor. 
 • Aynı kişinin Almanyada yaşadığını düşünün, yine aynı kıyafet olsun üstünde başlangıçtaki kıyafet yani uzun kollu bir üstü tişört olabilir, gömlek olabilir ve pantolon olsun bu durumda yeterli d vitamini sentezlemek için 168 dakika güneş altında kalması gerekiyor. 
 • Şimdi aynı kişinin 47 enlemde yaşarken sadece şort mayo ile çıktığı düşünürseniz bu sefer yeterli miktarda d vitamini sentezlemek için sadece 28 dakika güneş altında kalması gerekiyor. 
 • Bu kişinin daha yaşlı olduğunu düşünürseniz ilk yeterli miktarda d vitamini sentezi yapabilmesi için 504 dakika ikinci kıyafet ile ise 84 dakika geçirmesi gerekiyor. 

Örnekte gördüğünüz gibi şehir farklılıklarından bahsettik çünkü dünyadaki hangi enlemde farklı miktarlarda d vitamini sentezi olduğundan bahsettik. kişinin yaşından bahsettiği kıyafetinden bahsettik her birinde farklı sürelerde güneş altında kalması gerekiyor ki yeterli d vitamini sentezi yapabilirsin. 

D vitamini almak için ne kadar güneşte kalmalıyız

Sonuç olarak belki size şaşırtıcı gelebilir ama gerçekten ülkemizde d vitamini yeteri kadar sentez edebilmeniz için dışarı çıkmanız gereken saatler 11 ile 15 arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
deprem korkusu başladı
Deprem Korkusu Başladı

“Dünyaya son defa bakacaksın deseler bu bakışı i̇stanbul’un çamlıcasından isterdim demiş” Ünlü bir fransız yazar. Biz de buna katılıyoruz ve

Kapat