Serebral Palsi Nedir Neden olur | Sağlık Blogu | Online Doktorun
Sağlık
Trend

Serebral Palsi Nedir Neden olur

Serebral Palsi Nedir Neden olur tedavisi nasıldır

Serebral Palsi Nedir ?

Serebral Palsi Nedir Neden olur , insanın beyin dokusunda kalıcı olan bir hasardır. Bu hasar hamilelikte doğum sırasında veya doğumu izleyen yenidoğan dönemi dediğimiz ilk 1 ayda olur. Beyindeki bu hasar günümüz teknolojik şartları çerçevesinde düzeltilemez ama kötüye gitmesi engelenebilir.Serebral Palsi Nedir Neden olur Uzmanlar gelişen teknoloji ile birlikte bu hastalığın tedavisi konusunda bir çok araştırma yapmaktadır ve kısa süre içerisinde serebral palsi hastalığının çözüme ulaştırmayı hedeflemektedirler. 

SEREBRAL PALSİ opt 300x300 - Serebral Palsi Nedir Neden olur
SEREBRAL PALSİ NEDİR

SEREBRAL PALSİ NEDEN OLUR

Hasarın beyinde nerede olduğuna bağlı olarak çocuklarda bir dolu sorun ortaya çıkartabilir. Bu tablonun tümüne serebral palsi diyoruz. Serebral palsinin hamilelik sırasındaki nedenleri bir annede görülen enfeksiyonların çocuğun beyin dokusuna ulaşması veya bebek anne rahminde iken gelişen damar tıkanmaları veya beyin kanamalarından kaynaklandığı düşünülebilir. Bunlar hasar bırakır, doğum olayı sırasındaki ülkemizdeki en sık görülen nedenlerden bir tanesi de  bebeğin yeterli oksijen alamamasıdır. Mor doğmuş bebekler, doğum sırasında kordon dolanmış, bebekler doğar doğmaz ağlayamayan bebeklerin beyin dokularına yeterli oksijen gitmez ve bir hasar kalır. Doğum sonrası yenidoğan dönemindeki sıkıntılar ise sıklıkla bebeğin geçirdiği enfeksiyonlardır. Kas rahatsızlığı olarakta görülebilir. En önemlisi menenjit olmak üzere görülmektedir. Hamilelik sırasında anne beslenme sağlığına, sterse ve sosyal yaşantısına çok aşırı şekilde dikkat etmesi gerekmektedir. Anne sağlığının bire bir çocuk üzerinde etkileri vardır.

SEREBRAL PALSİ NEDEİR Ve TEDAVİSİ

Serebral palsi nedir , tedavisi diğer bir dolu hastalıkta olduğu gibi erken tanı konu olabildiğince erken başlanması gerekmektedir. Özellikle yenidoğan döneminde ciddi risk altında olan bebekleri küvöz içinde dahi rehabilitasyon çalışmasına başlanır. 

SEREBRAL PALSİ TEDAVİSİNİN ÖNEMİ

Serebral palsi tedavisinin önemi nedir ? diğer bir değişle nero plasticity denilen bir kavram var. Bu şu anlama geliyor; henüz büyüyen ve gelişen bebeklerde eğer serebral palsi nedeniyle benim beynimdeki belli hücreler ölmüşlere onun çevresinde yaşayan hücrelere ölmüşlerin görevini öğretmek bu ancak çok erken fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları başlarsa gerçekleşebilecek bir olaydır. Onun için altını çizerek vurguluyoruz ki serebral palsili çocuklarda hiç vakit kaybetmeden rehabilitasyon çalışması başlanmalıdır. Uzman kontrolünde tedavi uzun süreli devam etmelidir.

Çocuklarda görülen bir diğer hastalık olan,

Çocuklarda “Dikkat Bozukluğu | hiperaktivite | hiperaktiflik”

yazımızı inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu