Balkabağının Faydaları Neler

Balkabağının Faydaları Neler, Bu yazımız Balkabağının cilde faydaları, Balkabağının bebeklere faydaları, Balkabağının Çekirdeğinin Faydaları ve Balbakağı İle Yapılan Yemekler konularında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Balkabağında hangi vitaminler var ?

Balkabağı genel itibariyle pek rağbet görmese de balkabağının faydalarından dolayı her yaşta bireyin tüketmesi gereken mucize bir sebzedir. Rengi, kokusu ve tadıyla kış aylarının vazgeçilmez sebzesidir. İçerdiği C,E, K vitamini, beta karoten, magnezyum,demir ve fosfor sayesinde sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır.

Vücudun enerjisini artırarak daha dinç bir gün geçirmenize yararlı olur. İçerdiği beta karoten sayesinde vücut direncini artırarak da enfeksiyonlara karşı vücudu hastalıklardan korumaktadır.

Balkabağının Faydaları Neler

Balkabağı Yemeğinin Faydaları

A vitamini kaynağı olması dolayısıyla göz sağlığını korumasına yardımcı olur. Lif kaynağı olmasından dolayı kalp sağlığı ve bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşır. Lif tüketimi kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını korur, bağırsak hareketliliğini düzenler ve kolon kanseri riskini azaltır. Ayrıca lif tüketimi tokluk hissini artırarak zayıflamaya da yardımcı olur. Büyük oranda Omega 3 içerdiği için zihni geliştirir ve yaşlanmaya karşı korur. İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düzenler.

Yazımızda Neler Var? [Gizle]

Balkabağının Cilde Faydaları

Soğuk havalarda cildimiz daha çok kurur, canlılığını ve parıltısını kaybeder. Yorgunluk ve halsizlik de bu dönemde daha da artar. Vücudunuzda bu belirtiler başladıysa sizlerinde balkabağıyla tanışmanın zamanı gelmiştir. Cildinizin yaz aylarındaki gibi canlı ve ışıltılı olması için balkabağı tüketmeniz gereklidir. Balkabağı içerdiği karotenoidler, c vitamini sayesinde ciltte pigmentasyona neden olur bu sayede cildin canlı ve ışıltılı olmasını sağlar.

Balkabağının Bebeklere Faydaları

Balkabağını katı mamalara geçişte alternatif mama olarak kullanabilirsiniz. Çünkü bebekler 6.ayından itibaren potasyum ve magnezyuma ihtiyaç duyar. Balkabağının potasyum ve magnezyum deposu olmasından dolayı balkabağını püre haline getirerek mama olarak kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Balkabağının Çekirdeğinin Faydaları

Günlük çinko ihtiyacımızın bir kısmını karşılayan balkabağı çekirdeğinin faydaları oldukça fazladır. Tokluk hissi vermesinden dolayı kilo vermenize fayda sağlar. Uykunuzu düzenler, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Vücudun hastalıklara karşı direncini artırarak hastalıklardan korur.

Balbakağı İle Yapılan Yemekler?

Balkabağı kullanarak Balkabağı Çorbası, Balkabağı Tatlısı, Balkabaklı Krep, Balkabaklı Muffin ve Balkabağı Kreması yapabilirsiniz. Değişik tarifleri deneyerek balkabağını özellikle çocuklara sevdirebilirsiniz. Ayrıca hamur işlerine, çaylara ve kahvelere lezzet verici olarak da kullanabilirsiniz.

Beslenme ile ilgili daha çok öneri için aşağıdaki linke tıklayınız.
https://www.onlinedoktorun.com/saglikli-yasam/saglikli-beslenme/diyet-pizza-tarifi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Serebral Palsi Nedir neden olur
Serebral Palsi Nedir Neden Olur ?

Serebral Palsi Nedir Neden olur , insanın beyin dokusunda kalıcı olan bir hasardır. Bu hasar hamilelikte doğum sırasında veya doğumu

Kapat