4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

Dünyamızı paylaştığımız birileri var. 4 ekim dünya hayvanları koruma günü tüm uluslarca benimsenmiş dünyamızı paylaştığımız dostlarımızın günü olarak kabul görmüştür.

Hayatımda hiç bugün yiyecek bir şey bulabilir miyim ? diye endişe duyduğun oldu mu ? Onlar böyle her gün bunu yaşadılar. Ailem dediği insanlar tarafından sokağa terk edilme ihtimali vardı.

Onların var fiziksel bir özelliği yüzünden öldürülme ihtimali var. Ve bu sayı her geçen gün artıyor. Ama ne yazık ki i̇nsanoğlu çoğalırken dünyayı paylaştığı diğer hayvanların sayısı hızla azalıyor. 

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü önemi

Bugün bu gezegeni paylaştığımız diğer canlıların günü bugün 4 ekim hayvanları koruma günü. Bugün sıcak bir kuytu köşe biraz mama ve biraz sevgi olan oyuncu kedilerin kalabalık sokaklarda belki bir yemek verir veya benimle oynar diye gelen geçen herkesi seyreden köpeklerin ve dünya üzerinde özgürce uçan koşan yüzen tüm hayvanların günü olarak belirlenmiştir. 

Bugün bu gezegenin sadece bize ait olmadığını unutma! En azından bugün git bir markete sokaktaki minik dostlarımız için bir mama al ve onlara ver. Bu arada 4 ekim için bazı marketlerde büyük indirimler var. Barınaklara gitmeye vaktin olmayabilir ama yeter ki sen yardım etmek iste, bunu başarabilirsin.

Hayvanları korumak için ne yapabilirim

Bozuk böyle deyip geçtiğim 1 liranın gücünü görmek istiyorsan eğer 1tl bir umut derneği’nin sayfasını ziyaret et. Senin için pek bir şey ifade etmeyen 1 liraların birleştiği zaman neler başarabildiği ne inanamayacaksın. Yaşam alanları insanlar tarafından yok edilen ve nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanları ve aşırı avlanma yüzünden sayıları iyice azalan bir orfozu evlat edinmek istiyorsan eğer bir umut derneği sayfasını mutlaka ziyaret et. Ülkemizde hayvan haklarını savunan hayvanların daha iyi koşullarda yaşaması için emek sarfeden çaba gösteren, haritadan hayvan hakları federasyonu’ndan veya empati platform bundan haberin var mı? 

Şimdi sana bir soru sorup seni kendinle başbaşa bırakacağım. Tek başına atölyesinde çalışarak kazandıklarını sokak hayvanları ile paylaşan ön ayakları olmayan bir yavru kedi sahiplenip onun hayata tutunması için ona ayak olan, sıcak bir yuva olan osman kaplandan neyin eksik. Veya bahçesinde sokak hayvanları besliyor diye komşuları tarafından sokağa atılan. Ve sokakta o hayvanlarla beraber yaşayan 65 yaşındaki münevver teyzemden neyin eksik sen de bugünden itibaren sokaktaki minik dostlarımızın farkına var.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Konya büyükşehir belediyesi 4 ekim hayvanları koruma günü dolayısıyla 2017 yılında hizmete aldı sokak hayvanları toplama ve rehabilitasyon merkezine gezi düzenledi.

hayvanları koruma günü

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Etkinlikleri

Geziye Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur i̇brahim ALTAY, Meram Belediye Başkanı Mustafa  KAVUŞ, Selçuklu Başkan vekili Faruk ULU’arın yanı sıra basın mensupları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Başkan altay ve beraberindekiler önce merkezdeki barınaklarda kalan hayvanlara yönelik yürütülen çalışmaları inceledi. 

Kedi ve köpek pansiyonları, serbest gezi alanları, kedi evleri, ameliyathaneler ve poliklinik servislerinin yer aldığı tesis tamamen şevkat yuvası konumunda. Konya’da sokak hayvanlarına yönelik daha modern ve konforlu şartlardan hizmet sağlamak amacıyla yapılan tesis aynı zamanda türkiye’nin en büyük ve en modern hayvan rehabilitasyon merkezi olma özelliğine sahip.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ALTAY basın mensuplarına; “Türkiye’nin en modern hayvan barınağında bulunuyoruz. Burası fiziki yapısı ile ve büyüklüğü ile türkiye’nin en büyük alanı. Gördüğünüz gibi adeta bir piknik alanı, her taraf yeşil alanı ile donatılmış özellikle öğrencilerimizle birlikte bu süreci yürütmeye çalışıyoruz.” dedi. 

Hayvan haklari opt 300x150 - 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Hayvanları Koruma Günü konuşması

Belediye başkanı Uğur İbrahim ALTAY 1000000 metrekarelik alana kurulan ve türkiye’nin en modern tesislerinden olan merkezde sokak hayvanlarına barınma, bakım, tedavi ve kısırlaştırma gibi müdahalelerde bulunduklarını açıkladı.

Başkan ALTAY “Tam teşekküllü bir hastaneye sahibi burada her türlü cerrahi operasyon gerçekleştiriliyor. Konya büyükşehir belediyesi olarak 7 gün 24 saat hizmet veren bir acil müdahale ekibimiz var hayvanların bir kaza geçirmeleri ya da acil müdahale edilmeli durumunda ekiplerimiz onları öncelikle buradaki hayvan hastanesi’ne getirerek bakımlarını gerçekleştirilen eğer buradan müdahale şansı yoksa ya da gecikti düşünülüyorsa veterinerlik fakültesi ile anlaşmamız gereği de fakültede işlemleri devam ediliyor.” sözleriyle basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 10 bine yakın sokak hayvanına sahiplendirmek için türkiye’ye örnek olacak bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

ALTAY: “Konya büyükşehir belediyesi Türkiye’ye örnek bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve şu anda ilçelerimizde 3 bine yakın köpek hayvan severler tarafından sahiplendirilmek durumda bunların aylık bakımları aşılanmaları büyükşehir belediyemiz tarafından yürütülüyor. Bakım karşılığı vatandaşlarımıza da bir ücret ödüyoruz. Her hayvan başına 100 lira bedel ödüyoruz. Aylık bakım ücreti bir kişi üçten fazla hayvan sahibi olamıyor. Yani bir aile 3 hayvana bakabiliyor. Evde köpek sahiplendirme 3 köpeğe bakar hem maddi olarak bir kazanç elde ediyor. Hem de hayvanlar bir aile tarafından sahiplenip bakılmış oluyor. Bunların aylık rutin kontrolleri belediye görevlisi veteriner arkadaşlarımız tarafından hem aşılanmaları hem sağlık kontrolleri de belediyemiz tarafından yürütülüyor. İnşallah bu sayı 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Hem böylece şehirde bir rahatlama oluşturmak hem de hayvanların sahipleri tarafından bakılmasını arzu ediyoruz.” 

Konya hayvan barınağı

2017 yıl yılında hizmete giren merkezde bir taraftan sokak hayvanlarına rehabilitasyon hizmeti verirken diğer taraftan da kedi ve köpekler sahiplendirilir diyor. ALTAY “şu an itibariyle 1250 hayvan var hayvan barınağını kapasitesi 2500 burada hayvanlar belli bir sağlığa kavuştuktan sonra da sağlıklı bir şekilde sahiplendirme işlemi yapıyorlar gezerken dikkatinizi çekmiştir.

Engelli hayvanlarımız var burada görme engelli hayvanlarımıza onların da sürekli bakımlarını gerçekleştiriyoruz.” 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü ziyaret edilen beş yıldızlı tesis özellikle çocukların vazgeçilmezi oldu.

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kilo verdiren tüyolar
Kilo Verdiren Tüyolar

Vücudunun ağırlığı sadece görünümünle ilgili bir konu değil. Seni pek çokyönden etkiler. Hayat kaliteni değiştirir, sağlığını bozar, düzgün düşünmeni etkiler

Kapat