Akupunkturun Yakın Tarihi

Akupunktur günümüze kadar gelmesi hiç de kolay olmamıştır. Dayandığı felsefeden dolayı 1864 yılında Çin de özellikle saraylarda yasaklanmıştır. Ancak halk arasında kullanılmaya devam edilmiştir. Bu yazımızda akupunkturun yakın tarihi konusunu inceleyeceğiz.

akupunkturun yakın tarihi
akupunkturun yakın tarihi

Avrupada Akupunktur tarihi

1944 yılında MAO’nun geçmeyen baş ağrılarına akupunktur yöntemleriyle şifa bulması sonrasından yeniden gözde hale gelmiştir. Akupunktur bu dönemlerde anestezi dalında da başarılara imza atmış ve akupunktur iğneleri ağrı dindirmeye yardımcı olmuştur.

Akupunktur Avrupa da tanınması 15.yy uzanmaktadır. 1637 yılında Portekizli Dr. Zaratus Lusitanus kulaktaki bir noktasının koterizasyonu ile siatalji tedavi edildiğini belirtmiştir. 1683 yılında İngiliz William Ten Ryhne ise akupunktur üzerine bir kitap yazmıştır. 18.yy akupunktur üzerine birçok kitap yazılmıştır. Bunlar sırasıyla;

  • Valsalva (1707)
  • Kaempfer (1712–1749)
  • Du Halde (1739)
  • Cardonne (1770)
  • Du Jardin (1774)
  • Siebold (1781)

19.YY Akupunktur Tarihi

Valsava, kulaktaki bir noktayı koterize ederek diş ağrısını geçirdiğini kitabında yazmıştır. Akupunkturun Yakın Tarihi 19.yy da akupunktur üzerine yazılan kitap sayısı 140’a yükselmiştir. Bunların en ünlüsü, Dr. Berliöz’ün kronik hastalıklar ve akupunktur üzerine yaptığı çalışmalarla otorite haline gelmiştir. Dr.Sarlandiere 1825 yılında elektropunktur üzerine tez yazmıştır. Dr.Ferrey Rolles 1929 yılında Japonca kitapları Fransızcaya çevirmiştir. Dr. Nakatani 1950 yılında Japonya da akupunktur prensipleri bulunan ryodoraku yöntemini geliştirmiştir.

Türkiye de Akupunktur Tarihi

Akupunktur Türkiye ye ilk olarak 1950 yılında Dr. Kayır DOY ile öğrenmiştir. Dr. Kayır DOY akupunktur eğitimi için Çin’e gitmiştir. Eğitiminin ardından Fransa’ya yerleşmiştir. Akupunkturla yaptığı başarılı uygulamalarla Fransa da üne kavuşmuştur.

Türkiye’ye Akupunktur Nereden geldi ?

Fransa büyükelçimiz Dr. Kayır DOY’u Türkiye ye davet etmiş, 1960 yılında Harbiye de ilk akupunktur kliniği açılmıştır. Ayrıca Uzm.Dr.Nuzhet ZİYAL İngiltere de bir seyahati sırasında akupunkturun astımı ilaçsız tedavi ettiğini  duyunca 1970 yılında Japonya’ya akupunktur öğrenmeye gitmiştir. Uzm.Dr.Nuzhet ZİYAL 1978 yılında ilk Türkçe akupunktur kitabını yayınlamıştır. Bu yollarda yayın ve konferanslar düzenlemiştir. 1986 yılında Uzm.Dr.Nuzhet ZİYAL ve Prof.Dr.Baha ÇELİK Akupunktur derneği kurmuştur.

Akupunkturun Yakın Tarihi2002 yılında Akupunktur derneklerini katkısı ile Gazi Üniversitesinde kurslar verilmeye başlanmıştır. 2003 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde kurs düzenlenmiştir. 2007 yılında Yeditepe Üniversitesinde ve Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesinde kurslar başlamıştır.

Artık günümüzde birçok doktor tarafından akupunktur noktalarının uyarılması ve neler salgılandığı bilinmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz ve akupunktur kimlere uygulanmaz diye merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
akupunkturun-tarihi
Akupunkturun Tarihi

Akupunkturun tarihi, Akupunktur ilk olarak günümüzden 5 bin 300 yıl öncesine ait bir geçmişe sahiptir. Bu yazımızda Akupunkturun uzak tarihi,

Kapat