Akupunkturun Tarihi

Akupunkturun tarihi, Akupunktur ilk olarak günümüzden 5 bin 300 yıl öncesine ait bir geçmişe sahiptir. Bu yazımızda Akupunkturun uzak tarihi, akupunkturun yakın tarihi, kulak akupunkturun tarihi ve Türkiye de akupunktur konularına detaylı olarak yer verilmiştir.

Geçmiş zamanlarda bir çok Türk bilim insanı ve doktorlar (tabibler) de akupunktur kullanmışlardır. Bu tedavi yöntemi hakkında bir çok rivayet ve bilgi vardır bunları detaylıca inceledik.

Akupunktur Uzak Tarihi

1963 yılında Arkeologlar tarafından yapılan kazılarda Uygur Türklerine ait taş ve iğne bulunmuştur. Arkeologlar yeşim taşından yontulmuş ve uçları sivrileştirilmiş taş iğnelerin ilk akupunktur iğnesi olarak kullanıldığına karar vermişlerdir.

Ayrıca Doğu Türkistan’ın Turfan şehrinde Uygur alfabesiyle yazılmış akupunktur noktalarını gösteren yazıtlarda bulunmuştur.  Bu kazılarda akupunktur’un ilk olarak Türkler tarafından icat edildiği, Çinlilerin ise daha sonra öğrenip geliştirdiği bir tedavi şekli olmuştur.

Ayrıca 1991 yılında İtalya-Avusturya sınırlarında Buz adam diye adlandırılan ceset bulunmuştur. Buz adam üzerinde 47 adet dövme tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde bu dövmelerin Türk motifleri şeklinde olduğu ve akupunktur noktalarına denk geldiği görülmüştür

Eski yıllarda Akupunktur tarihi

İbn-i Sina akupunktur enerji kanallarından ve meridyenlerinden bahsetmiştir. Ayrıca yaşamının son günlerinde kendisini kemik iğnelerle tedavi etmiştir. Şerafettin Sabuncuoğlu 1465 yılında Fatih Sultan Mehmet’e hediye ettiği kitapta akupunktur noktalarından bahsetmiştir. Amasya’da tavuk kemiklerinden iğne kullanarak kas spazm hastalığını akupunktur yöntemiyle tedavi etmiştir.

Günümüzde Akupunktur

Günümüze ulaşmış en eski ve kapsamlı kaynak M.Ö. 200 yıllarında Çin kitabı Huang Di Nei Jing’in yazdığı “Sarı İmparator’un İç Hastalıkları Klasiği” kitabıdır. Bu kitapta 282 adet akupunktur noktasından bahsedilmiştir. Yin ve Yangı, Beş Element ve meridyen sistemini de anlatır.

Günümüzde hala geçerliliğini koruyan bilgiler içermektedir. Ming hanedanlığı döneminde 1601 yılında Akupunkturist Yang Jizhou  “Akupunktur ve Moksibasyonun Özeti” adlı eseri yazmıştır. Bu kitap günümüze kadar gelmiş önemli bir referans kitaptır.

İçeriğimizi beğendiyseniz ve akupunktur hakkında daha fazla bilgi almak için “Akupunktur kimlere uygulanmaz ” yazımıza göz atabilirsiniz. Yazılarımızı beğendiyseniz ve sağlıklı bir yaşam için bizi takip edebilirsiniz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız ile bize destek olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Akupunktur kimlere uygulanmaz
Akupunktur kimlere Uygulanmaz

Bu yazımızda “Akupunktur Kimlere Uygulanmaz” sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Akupunktur, 2500 yıl önce Çin’de bulunan hastalığın önlenmesi ve tedavisi için

Kapat