Akupunktur Orucu Bozar Mı Diyanet

Akupunktur Orucu Bozar Mı Diyanet , sorusunun yanıtını Diyabet İşleri Başkanlığı tarafından verilen fetva doğrultusunda makalemizde bulabilirsiniz. Ramazanın gelişiyle birlikte oruçla ilgili bazı sorular büyük merak konusu oluyor. Bu sorulardan en çok arananlardan biri de  “Akupunktur orucu bozar mı?”

akupunktur oruc bozarmi diyanet
akupunktur oruc bozarmi diyanet

Akupunktur ve Oruç açıklaması;

Oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar ibadet için yeme içmeden uzak durmak suretiyle yapılan bir ibadettir. Akupunktur ise, vücuttaki belirli akupunktur noktalarına iğne batırılmak suretiyle çeşitli hastalıkları tedavi etme yöntemidir. Orucu bozan sıvı veya gıda beslenmesi söz konusu olmadığından oruçlu iken akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.

Oruçla İlgili Hadis ve Peygamberimizin Bazı Sözleri;

Akupunktur tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve bir çok alim tarafından çokça kullanılan bu tedavi yöntemi müslümanlığın ilk zamanlarında da çok yaygın kullanılırdı. Peygamber efendimizin bu konuda bir kaç hadisi vardır.

“Oruç bir kalkandır” (Buhârî, “Savm”, 9; Tirmizî, “Îmân”, 8).

“Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir; fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben verece- ğim” (Müslim, “Sıyâm”,164; Nesaî, “Sıyâm”, 42).

“Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki; oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur; Allah der ki: Ağzı kokan şu kul şehvetini, yemesini, içmesini benim için terkediyor. Mademki sırf benim için oruç tutmuş, o orucun ecrini ben veririm” (Buhârî, “Savm”, 9; Müslim, “Sıyâm”, 164).

“Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan umarak ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir” (Buhârî, “Savm”, 6).

“Oruçlu için birisi iftar ettiği vakit, öteki Rabbi ile karşılaştığı vakit olmak üzere iki sevinç vardır” (Buhârî, “Savm”, 9).Akupunktur ile ilgili birçok konuya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda Akupunktur Orucu Bozar Mı Diyanet, konusunu sizler için inceledik. Yazımızı sizde beğendiyseniz yorum ve paylaşımlarınızla bize destek olabilirsiniz. Aynı zamanda Akupunktur hakkında bir başka yazımız olan, Akupunktur kimlere uygulanmaz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için sizde online doktorun sitemizi takipte kalıp, sosyal medya hesaplarımızdan bizleri an be an izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
akupunkturun yakın tarihi
Akupunkturun Yakın Tarihi

Akupunktur günümüze kadar gelmesi hiç de kolay olmamıştır. Dayandığı felsefeden dolayı 1864 yılında Çin de özellikle saraylarda yasaklanmıştır. Ancak halk

Kapat