Psikolojik Sorunlar Nasıl Atlatılır ?

Bir çok şeyi kendimiz yapmak isteriz, bunlardan biri de psikolojik sorunlar nasıl atlatılır? Yazılarımızda bahsettiğimiz bazı hastalıklardan sonra mesajlar geliyor, bunu kendi kendime nasıl çözerim ? bazen uzun uzun problemin ne olduğunu, nasıl tepkimeler yaptığını, psikolojik sorunlarımızı çözmek için tavsiyeler vs. anlatanlar oluyor. İnsanlar maillerle öyle problemlerini anlatıyorlar ki, bir çoğunu inceleyip onların bulundukları yerde bir uzmana başvurması gerektiği konusunda telkinde bulunuyoruz.

Ancak telkinde bulunduğumuz arkadaşlarımız bunu bizde biliyoruz, basit olan birşey söylüyorunuz gibi tepkiler veriyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki biz tüm yazılarımızda hastalıkların ne olduğunu tanıları nedir gibi makaleler yazıyoruz. Tanı koyma yada tedavi etme gibi bir durumumuz söz konusu değildir. Ancak bizim yazılarımız sonucunda siz olayın ciddiyetini düşüne bilir bir uzmana gitme kararı alabilirsiniz. 

psikolojik-sorunlar-nasıl-atlatılır
Psikolojik Sorunlar Nasıl Atlatılır ?

Psikolojik Problemlerimizi Nasıl Çözeriz 

Elbette ki psikolojik problemleriniz kronik hale gelmeden kendi kendimize yapabileceğimiz şeyler var. Psikolojik problemi çözmek evvela kişinin kendi elindedir.i̇yidir. Kişinin en iyi terapisti kendi olduğu konusunca araştırmacılar hemfikirdir. Ancak problemlerinizi bazı zamanda kendiniz çözemezsiniz ve bu tarz problemler kronikleşmeden bir uzmandan destek almalısınız.

Kendi kendinize psikolojik sorunlarınızı nasıl atlatırsınız ?

psikoloji gedef opt 300x150 - Psikolojik Problemler için Tavsiyeler

En iyi terapist insanın kendisidir.

Elbette ki psikolojik problemleriniz kronik hale gelmeden kendi kendimize yapabileceğimiz şeyler var. Psikolojik problemler için tavsiyeler evvela kişinin kendi elindedir. Kişinin en iyi terapisti kendi olduğu konusunca araştırmacılar hemfikirdir. Ancak problemlerinizi bazı zamanda kendiniz çözemezsiniz ve bu tarz problemler kronikleşmeden bir uzmandan destek almalısınız.

Psikolojik sorunlarınızı somutlaştırın

Öncelikle problemlerinizi somutlaştırın. Yazı somut bir olgudur, psikolojik problemlerinizi somutlaştırmak bir çözüm yolu bulmak adına size avantaj sağlayacaktır. Yazmak en iyi terapilerden bir tanesidir. Sansürsüz, içinizden geldiği gibi aklınıza gelen herhangi birşeyi yazın bilinç altınızda olan sorunların yazıya aktarıldığını göreceksiniz, psikolojik problemlerinizi somutlaştırdığınızda asıl sorunu bulabilmeniz kolaylaşacaktır.

Psikolojik problemleriniz için; hedef belirleyin

Hedef belirleyin bu yapamadığımız her neyse çekindiğiniz, kaçırdığınız, istediğiniz ama fırsat bulamadığınız veya sizi mutlu edebilecek hedefler belirleyin kendinize.  Yani zorlayarak da olsa biraz kendinizi adım atacağınız küçük hedefler belirleyin. Bir çoğumuz hedef belirlemekten kaçarız, yapamamaktan, vakitsizlikten yada üşendiğimizden bu konuyu önemsemeyiz. Ancak psikolojik problemlerimiz için hedef belirlemek çok önemlidir. Enerjimizin farkına varmalı ve harekete geçmeliyiz. Başlamadan birşeyler yapmadan, başarmanın o güzel rahatlatıcı etkisini anlayamayız. Hedeflerimizi başarmak için ilk zamanlar zorlansakta yacaş yavaş isteyerek yapmaya başlarız. Önemli olan ilk harekete geçebilmektir. 

Psikolojinizi güçlendirmek için yeni şeyler öğrenin

herseyseninle opt 300x225 - Psikolojik Problemler için Tavsiyeler

Her şey seninle başlar

Öğrenmenin psikoloji üzerinde müthiş bir iyileştirici gücü vardır. Öğrenmek istediğin halde, acaba nasıl yapılıyor dediğin halde veya içinde ukte olduğu halde ertelediğin bir çok şey vardır. Birşeyi öğrenmek için illa birine para vermekte gerekmiyor. İlgi duyduğun bir konuda birşeyler okumaya, bir kursa vakit ayırmaya dikkat et. Belediyenin birçok halka açık kursları var. Sadece kimliğini alıp kayıt olabilirsin. Dil öğrenmek, resim yapmak, dans etmek gibi gibi aklınıza gelebilecek bir çok konuda eğitim alabilir birşeyler öğrenebilirsiniz. Psikolojinizi güçlendirmek için yeni şeyler öğrenmekinsanın kendine güvenini arttıracaktır.

Psikolojik sorunlar nasıl atlatılır konusu için tavsiyelerimizi deneyebilirsiniz. Ancak panik atak, epilepsi gibi sorunlarınız kronikleşmeden tek başınıza üstesinden gelemiyecek durumdaysanız bir uzman desteği almaktan sakın çekinmeyin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
mide-kücültme-ameliyatı
Mide Küçültme Ameliyatı

Ben de obezite cerrahisine son bilimsel verilerle birlikte sizlere aktarmak istiyorum. Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak anılan bu ameliyatlar

Kapat