Panik Atak Nedir ?

İnsanlar artık internetten araştırarak yada çevrelerinden duydukları üzerine “ ben panik atak olmuşum, Obsesif depresif olmuşum” gibi gibi kendilerine hastalıklar belirliyorlar. Panik atak hakkında yanlış bilgiler ediniyoruz. Peki gerçekten bu Panik Atak Nedir ? Yani özeti şu ki; bilgiye ulaşma çoğalınca i̇nsanlar bir uzmana müracaat edeceklerine gidip internetten araştırma yapıyorlar. İnternette doğru, yanlış hastalıkları kendilerini yakıştırıyorlar. 

Hastalıklarda teşhis nasıl konur yani bir uzman klinik psikolog veya bir psikiyatri uzmanı neyi baz alarak bir durumun hastalık olduğuna karar verir bu çok önemli bir konudur. Panik atak hakkında yanlış bildiğimiz birşey de teşhis koymaktır.

panik atak nedir
panik atak nedir ?

Panik Nasıl Tedavi Edilir ?

Hastalıklara teşhis koymak bir uzman bilgisi gerektirir.Yani “Panik atak mıyım ?” gibi sorular uzman bilgisi gerektirir. Panik Atak Nasıl tedavi edilir? Bu konuda Amerika merkezli makalelerle sabitlenmiş belirli kriterler vardır. 

Amerikan psikiyatri birliği derneği bu kriterlerinden ayrıntılı bahseder. Yani internetteki bilgi kalabalığına bakarak kişinin kendi kendine teşhis koyması yanlış. Öyleyse birikim olması gerekiyor bir uzman sadece bu kitaba bakarak ve teşhis koymaz ama bunlar önemli kriterlerden bir uzmanın deneyimi bilgisi görgüsü donanımı ilmi hikayenizi ayrıntılı değerlendirmesiyle birlikte anlama kavuşur. 

Uzmanlar uygun olan teşhisi netleştirir, sizin kendi hikayenizi, rahatsızlığınızın hikayesi, aile hikayesi bütün bunların hepsini değerlendirir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir ?

Sevgili dostlar benim panik atağım var, gibi sürekli duyduğumuz şeylerdendir. Bu modern zamanların hastalığı bir de medyada dizilerde çok kullanılması ile beraber bir yaygınlaştı bir modaya dönüştü. Ama cevremizde çok fazla bilgi kirliliği ve yanlış anlaşılmalar var.

Kişide bir panik atak rahatsızlığı olmamasına rağmen edindiği yanlış bilgiler ile kendi kendine bu tanıyı koyabiliyor. Ancal literatürde hiç bir bulgu olmamasına rağmen kişi yanlış yönelebiliyor. panik atak teşisi konulabilmesi için panik atak nöbetleri geçirmek gerekir. Panik atak belirtileri nelerdir ?

 • korku nöbeti geçirmek,
 • hayatınızda herşey olağan giderken bile bir aksilik çıkacak hissi oluşması,
 • nefes alamama veya göğüs sıkışması,
 • sarsıntılı duygu geçişleri,
 • sebepsiz gelen aşırı ateş veya üşüme hissi,
 • soluk almakta zorluk çekme,
 • aşırı terleme,
 • ölüm korkusu yaşama
 • mide bulantısı gibi belirtilerden bir yada bir kaçını 2 dakikadan daha uzun devam etmesi panik atak nöbeti belirtileri anlamına gelir. Yani panik atak nöbetlerimiz bir kaç dakika sürüyor. Ancak bu durum anlık tek seferlik yaşanmış bir bulgu olabilir.

  Hastalık anlamına gelmeyebilir. Bir ay içerisinde birden fazla kez bu belirtileri yaşıyorsak, bir uzman eşliğinde teşhis konulabilir. Bazı terapi yöntemleri veya farmakoterapi ile tedavisi kolay olabilecek bir rahatsızlık olabilir.

Özetle belirtilerin en az dört tanesini, bir ay süreden fazla sürekli olarak hissediyorsanız ve bu durum sizin yaşam kalitenizi etkiliyorsa derhal bir klinik psikolog veya psikiyatri uzmanına müracaat etmeniz gerekiyor. Çünkü bir şeyin adını bilmek tedavi etmez uzmanın donanımına, ilgisine ve yaklaşımına ihtiyacınız vardır.

Bu yazımızda,” Panik Atak Nedir ” Konusunu inceledik. Sağlıklı bir yaşam için ” Bipolar Bozukluk Nedir ? ” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
bipolar-bozukluk
Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, iki uçlu bozukluk yada manik depresif ruhsal hastalık olarakta bilinir. Hastalığın belirli dönemleri vardır. Hastalık belirli evrelerden oluşmaktadır.

Kapat