Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir ?

Kafayı bazen bir sürü şey takarız hepimiz. Hayatın normal akışı içerisinde farkında olduğumuz yada olmadığımız bazı psikolojik takıntılarımız, hassasiyetimiz yada kronikleşmesi mümkün rahatsızlıklarımız olabilir. Kaygı bozukluklarının en sık rastlananlarından bir tanesi Obsesif Kompulsif Bozukluk | OKB Testi bu yazımızda bu hastalığı anlatacağız ve takıntınız hakkında bilgi edineceksiniz.

Obsesif kompuksif bozukluk nedir ? (OKB Nedir ?)

 • Aşırı temizlik takıntısı,
 • Mikrop bulaşma korkusu ile hayat standartlarının kısıtlanması,
 • Her hangi bir konuda hata yapmaktan korkma,
 • Simetri ve düzenin kusursuz olması gerektiğini düşünme aksi durumda rahat edememe hissi,
 • Başkalarına rahatsızlık yada zarar verme korkusu

Obsesif kompuksif bozukluk nedir, bir tanesi bulaşma bulaşma korkusudur. Bulaşma korkusu nedir, eğer eyvah ben şimdi çöpün yanından geçtim, ya çöpteki mikroplar bana bulaştı deyip eve gider gitmez banyo yapmadan üstünü çıkartır, çamaşır makinesinde atmadan rahat oturamıyorsanız bir bulaşma korkusu yaşıyorsunuz demektir.Yani mikrop kapmak kirlenmek korkusu gibi korkuları çok duymuşsunuzdur. Belki herkes de bunların bir miktar olması elbette normaldir. ama bulaşma korkusu derken temizlik hastalığı halk arasında titizlik hastalığı diye bilinen durumu anlatıyoruz.

Ne bulaşmasından korkuyoruz ? Mikroplar bulaşmasınlar korkuyoruz, temizliğimizi kaybetmekten ve bunun akabinde de başımıza kötü bir şey gelmesinden korkuyoruz. Bu korkular bulaşma yoluyla bize kendisini hissettiriyorsa herhangi bir pisliğin eline bulaşması kokusu varsa burada bir operasyon var demektir. Yani bir takıntı var demektir

İkinci belirti ise kuşku duyma belirtisidir. Bu hastalıktan muzdarip olan bir arkadaşım vardı, terapisinde yürüttüğüm diyor ki; “mağazanın kapısını kilitliyorum. Alttakileri kilitliyorum üstteki kilidi kilitliyorum, bir de asma kilit (anadolu’da böcek derler biliyorsunuz) bir de onu kitliyorum. sonra yürüyüp arabaya doğru giderken otoparta 20’ye başlayıncaya kadar artık dayanamıyorum ve acaba ben kapıyı kilitledim mi, kitlemedim mi diye şüphe duymaya başlıyorum.

O kadar çok şüpheleniyorum ki, emin olamıyorum. Tekrar gidip, tekrar açıyorum, tekrar kilitliyorum. Sonra tekrar gidiyorum bir daha kontrol etmediysem diye düşünüyorum ve bir saate kadar uzuyor.” Bile bile kapıyı defalarca gidip kontor ediyorsak bunun adı obsesyon kompülsif bozukluk nedir oluyor. Bu durumu hayat kalitemizi etkilemiş ve takıntı haline getirmişsek ve önleyemiyorsak muhakkak bir uzmana danışmalıyız.

obsesif kompulsif bozukluk
obsesif kompulsif bozukluk

Obsesyon Kompülsif Bozukluk (OKB testi) testi;

Aşağıdaki soruları evet yada hayır olarak cevaplayınız. Toplam evet ve hayır sayısına göre test bitiminde yorumu okuyacaksınız.

 1. Hastalık bulaşma korkusu ile cep telefonunuzu kullanmaktan yada elinize almaktan kaçınır mısınız ?
  (Evet – Hayır)
 2. Yalan söyleyen ve dürüst olmayan insanlar hakkında bir takıntınız varmı ?
  (Evet – Hayır)
 3. İşlerinize gerektiğinden fazla vakit ayırp geç bitirdiğiniz oluyor mu ?
  (Evet – Hayır)
 4. Hayvan severken yada onlara temas ettiğinizde hastalık bulaşma korkusu oluyor mu ?
  (Evet – Hayır)
 5. Yolda yürürken birine çarptığınızda rahatsız olur musunuz ?
  (Evet – Hayır)
 6. Sabun tüketimi haddinden fazla yapıyor musunuz ?
  (Evet – Hayır)
 7. Bazı uğursuz olduğunu düşündüğünüz sayılar var mı ?
  (Evet – Hayır)
okb psikoloji opt 300x218 - Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir ?

obsesyon kompülsif bozukluk testi

Okb testi cevaplarınızda;

1-3 evet var ise; henüz bir takıntınız yok denebilecek kadar az.

4-5 evet var ise; başlangıç seviyesi OKB diyebiliriz, bazı konularda takıntılarınız var, bunların kronikleşmemesi için dikkat etmeniz gerekiyor.

6-7 evet var ise; takıntılarınız ileri seviye olabilir, bu sosyal hayatınızı etkilememesi için yakın zamanda bir uzmana görünmenizde fayda var. Unutmayın uzman ile iletişiminiz ne kadar erken olursa bu hayat standartlarınızı etkileyen durumdan kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda Obsesif Kompulsif Bozukluk konusunu inceledik. Bir önceki yazımız Bipolar Bozukluk Nedir ? konusu inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
psikolojik-sorunlar-nasıl-atlatılır
Psikolojik Sorunlar Nasıl Atlatılır ?

Bir çok şeyi kendimiz yapmak isteriz, bunlardan biri de psikolojik sorunlar nasıl atlatılır? Yazılarımızda bahsettiğimiz bazı hastalıklardan sonra mesajlar geliyor,

Kapat