Deprem Korkusu Başladı

“Dünyaya son defa bakacaksın deseler bu bakışı i̇stanbul’un çamlıcasından isterdim demiş” Ünlü bir fransız yazar. Biz de buna katılıyoruz ve şehrin tüm stresini, yoğunluğunu görmezden gelip bu güzel şehirde yaşıyoruz. Ancak yaşadığımız deprem bizde korku yaratabiliyor. Peki Deprem Korkusu başladı, Nasıl Geçer ? Bu makalemizde inceleyeceğiz.

Bir dereceye kadar depremden korkmamız gayet doğal. Bir doğa olayını kontrol edemeyiz. Deprem can kaybına sebep olabiliyor gerçekten ama aslında can kaybına sebep olan depremler değil binalar ve toplum bilincidir.

Yaşadığımız bu şehir deprem bölgesinde ve yüzyıllar boyu depremi yaşan bir şehir. Son zamanlar oluşan depremler sürekli olarak bu durumu düşünme hali yaratabilir. 

Deprem ve psikoloji

Bundan 20 sene önce ülkemizde yıkıcı bir deprem yaşadık. Bir çoğumuz küçük yaşlarda yaşadı bu doğal afet olayını. Sıcacık yatağımızda yatarken birden deprem denen bir şey ile uyandık. Herkes sokaklarda, bahçelerde, açık alanlarda olan biteni izliyordu. Günlerce tüm haber kanallarında, internette her yerde tek bir başlık “deprem” vardı. Bilinç altımızda bu yönde çok büyük kayıtlar oluştu. 

Bu bilinç altında oluşan kargaşa sizin uykusuzluğunuz, nefes problemleri, gibi sorunlar gösterebilir. Deprem korkuları panik atak gibi psikolojik sorunların göstergesi olabilir.Bunun dışında deprem kaygısı her insanın kendi içerisinde yaşadığı olağan bir kaygıdır. Önemli olan bu kaygının sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkilememesidir. Deprem korkusunu daha iyi anlamak için bu korkunun oluşum nedenini iyi analiz etmemiz gerekiyor.

Deprem korkusunun sebepleri

Korkutucu bir durum olduğunda korkmak, tedirgin olmak sağlıklı her insanın vereceği olağan tepkidir. Ancak psikolojimiz ileri düzeyde tepkiler verebiliyor. Yaşamsal sorunlarımız, sosyal çevremiz hakkında kaygılanmamız normaldir. Ancak bu kaygılar günler, haftalar hatta aylar sürdüğünde bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Gözümüzün önüne sürekli olarak felaket senaryoları, enkaz altında kalma görüntüleri, saatlerce kurtarılmayı bekleyen insanlar geliyorsa bu durum bulunduğumuz ortamdan bizi soyutlayabiliyorsa, bu durumun anlık bir sorun olduğuna ikna olmamız gerekmektedir.

Deprem korkusu nasıl geçer ? 

Unutulmamalıdır ki, deprem korkusu deprem yaşamış insanlar tarafından edinilen bir olgudur. Daha önce sevdiklerinin yada kendinin deprem de yaşadığı panik ve stres sürekli olarak beynimizdeki korku hissini ortaya çıkartır.

 • Deprem korkusundan uyuyamıyorum
 • Deprem fobim oluştu
 • Sanki hep deprem oluyormuş gibi geliyor
 • Rüyamda deprem olduğunu gördüm
 • Sevdiklerimi depremden kaybetme korkum var.

Gibi pek çok şikayet duyar olduk. Tüm bu psikolojik deprem korkusu konularını atlatabilmek için deprem gerçeğini bilmemiz gerekiyor.

deprem korkusu nasil gecer opt 300x177 - Deprem Korkusu Nasıl Geçer ?
Psikolojik deprem korkuları

Deprem bir doğal afettir ve her an gelebilir. Belirli bir tramva geçirdikten sonra başlayan korkularımız aslında her an yaşanabilir. Bundan 3 ay öncede deprem olabilecekken bugün depremden korkmamız pek yerinde bir korku değildir.

Depreme sürekli olarak hazırlıklı bir halde olmamız gerekir. Çünkü yaşadığımız süre boyunca sürekli olarak deneyimleyebileceğimiz bir olaydır. Deprem çantası, hayat üçgeni, saklana bileceğimiz alanlar bunları bildikten sonra artık yapabileceğimiz başka birşey yok. 

Yapabildiğimiz kadar şeyi yaptıktan sonra bilinç altımızı bu yönde yormamamız gerekir. Sosyal hayatımıza devam edip, yaşamımızı korkularımızdan uzaklaşıp sürdürmeliyiz. Deprem korkusunuhayatımızdan çıkartıp yokmuşçasına gökyüzünü seyretmeye devam edebiliriz.

Deprem korkusu başladı, deprem ile ilgili faydalı içerikleri, afad (afet ve acil durum yönetim başkanlığı) sitesinden bulabilirsiniz.

Deprem Korkusu Başladı” için bir yorum

 • 13 Kasım 2019 tarihinde, saat 16:25
  Permalink

  Son depremle birlikte geceleri uyuyamamaya başladım. Gerçekten hayatta kalmak çok zor şu ülkede bu kriz ortamında evimiz güvenli değil ancak mecburen oturmak zorundayız.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
B12 vitamini eksikliği belirtileri
B12 vitamini eksikliği belirtileri

B12 vitamini eksikliği kas hastalığına sahip olanlarda daha sık görülür. Bunlardan birincisi anemidir. B12 eksikliğine sahipseniz anemi riskiniz artar. İkincisi

Kapat