Ozon Tedavisi Nedir

Ozon tedavisi nedir ? medikal şartlarda kliniklerde belirli konsantrasyon ve dozlar elde edildikten sonra hastalık sebebiyle ya da sağlıklı kişileri uygun görülmesi takdirde uygulanmasıdır.

Tamanlayıcı değil destekleyici bir tedavidir. Asla asıl tedavinin yerine geçmez. Tedavinin yanı sıra ağlıklı kişilerde anti-age yaşlanma karşıtı olarak uygulanabilir. Sağlığı destekleyici olarak uygulanabilir. 

Ozon tedavisi nasıl yapılır ?

Ozon tedavisi birçok şekilde uygulanır. Major yöntem dediğimiz, kişiden 50-200 ml  kan alınır. Ozonlanarak bir işleme tabi tutularak, kişiye geri verilir yine damar yoluyla geri verilir. Bu şekilde hem dolaşımın artması hedeflenir hemde dolaşımı yoluyla bütün organları ulaşması sağlanır. Bu şekilde uygulama yapıyoruz daha sağlıklı kişilerde de uygulamaya genelde bu şekilde yapıyoruz.

Hem metabolizmanın hızlanması, hem dolaşımın artması, hem romatizmal hastalıklarda etken olan hücrelerdeki bozulmanın önüne geçmek bu şekilde sağlam sağlanır. 

Ozon Tedavisi yöntemleri

Bunun dışında münir uygulama dediğimiz uygulamalarımız var. Uygulamada yine kişiden kan alınır ama çok daha az miktarda 2 ila 5 cc ye kadar bunda yine ozonla işlemden geçirilerek kan ve kas içine enjekte edilir. Bunun dışında kas içi kamile uygulamaya tutulmadan doğrudan ozon gazını dengeli ettiğimiz oluyor ama bunu genelde alerjik reaksiyonlarda ve yine lokali uygulamalar da tercih ediyoruz. Özellikle selülit gibi zayıflamanın hedeflendiği durumlarda.

Bunun dışında başka bir yöntemde ozonlanmış yağı diş etine yada deriye  uygulayabiliyoruz yine bunun dışında su ile karıştırarak ozonu gargara yoluyla uygulayabiliyoruz. Diş etlerine uygulayabiliyoruz, ağız içi yaralarında destekleyici tedavi yöntemi olarak.

Ozon tedavisi faydaları

Torbalama yöntemi var, torbalama yöntemi genelde el ve ayaklarda şeker hastalığında oluşan yaralar üzerinde uyguluyoruz. Bu işlem ile hem oradaki kan dolaşımını artırmayı hedefliyoruz hem de yara iyileşmesinde artmasını hedefliyoruz. 

Bunun dışında eklem içine uygulamalarımız var. Eklem içine ozon tadavisi uygulaması eklem içine direk enjekte edebildiğimiz ve belirlenen doz ve konsantrasyonlarda veya kan ile karıştırıp herhangi tercih ettiğimiz bir ilacı yine uzun ayıp enjekte edebiliyoruz. 

Kök hücre dediğimiz prp uygulamalarımız var prp uygulaması ile karıştırıp ile uygulayabiliyoruz. Burada yeni oradaki dokunun yenilenmesi iyileşmenin hızlanması, onarımın artması hedefleniyor. 

Ozon tedavisi nasıl yapılır

Kulaktan ozon tedavisi

Bunun dışında kulaktan yani, vücut boşluklarına uygulamalarımız var. Kulaktan uyguladığımız yöntem bunu genelde çocuk hastalarda tercih ediyor özellikle felçli çocuk hastalarda serebral palsi dediğimiz çocuklarda uyguluyoruz.  Kulaktan uygulamayı yüz felci yahut işte beyin felci geçiren nörolojik hastalıklarda uygulayabiliyor. 

Erişkinlerde de bunun dışında rektal dediğimiz makat yoluyla uygulamalarımız var. Bunu gene karaciğer hastalıklarında bağırsak hastalıklarında problemlerinde yaralarında uygulayabiliyoruz. 

Hamilelere ozon tedavisi yapılır mı ?

Yine tüp bebek tedavisinde de uygulamalarımız mevcut, özellikle tüp bebek tedavisinde destekleyici tedavi olarak uygulamada yapabiliyoruz. 

Ozon ile bölgesel  zayıflama

Ozonla bölgesel zayıflama destekleyici olarak mümkündür. Kişi  diyet tedavisini ve doktoru ile birlikte hasta tedavisini sürdürüyorken bölgesel olarak selilütlere yönelik bir tedavi uygulanabiliyor. Deri altına ya da yağ dokusu içerisinde ozon gazını doğrudan verebildiğimiz gibi kanla karıştırıp da verebiliyoruz. 

Bölgesel incelmeye oradaki hem kan dolaşımını artırarak. Hem de oradaki yağın mobilize olmasını sağlayarak kana karışmasını hedefleyerek sağlıyoruz. 

Ozonla tedavinin riskleri var mıdır ?

Ozonla tedavisi riskleri, bazı hastalıklarda ozon tedavisi uygulayamıyoruz. Bunlardan biri favizimde denen halk arasında böyle bilinen, vucuttaki bazı enzimlerin eksik olması durumlarında uygulama yapılmıyor. Diğeri hipertiroidi dediğimiz yüksel troid salgılandığı hastalıklarda. Hamilelik durumlarında, yeni kalp krizi geçirmiş hastalarda ozon tadavisi kullanamıyoruz.

Ozon tadavisi öncesi kişinin sürekli kullandığı ilaç varsa ozon tadavisinden dört saat önce yada dört saat sonra almasını istiyoruz. Hemen uygulanmasını istemiyoruz bunun dışından c vitamini gibi ilaçları en az bir saat önce almasını istiyoruz yine çok aç olmamasını, uygulamaya gelirken hafif bir şeyler yiyip yarı tok halde gelmesini istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan diş beyazlatma yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
cocuklarda-dikkat-daginikligi
Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı

Son dönemlerde sıkça sorulan soruların başında geliyor "Çocuklarda dikkat dağınıklığı" konusu. Bu soruların temeli ailelerin çocukları üzerinde doğru tanı koyamamasından

Kapat