İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma her ne kadar çok duyulmamış olsada, çok sık görülen bir problemdir. Özellikle bayan hastalarda ileri yaşlarda ve doğum sayısının artması ile daha da çok karşımıza çıkıyor. Türkiye’de özellikle 3 kadından birinde görülebiliyor.

Erkeklerde, ise genelde prostat problemi eşlik ediyorsa oldukça sık görülebiliyor ve operasyon geçirmiş, cerrahi müdahaleye maruz kalmış erkeklerde çok sık görülebiliyor. 

idrar kaçırma

İdrar kaçırma için nasıl tedavi uygulanır ?

Fizik tedavi, egzersiz tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedaviler tedaviler arasında cerrahi tedavi genelde en son hani bütün bu tedavi cerrahi dışı tedaviler denendikten ve fayda sağlamadığı durumlardan sonra tercih edilebiliyor. 

İdrar kaçırma, fizik tedavi

Özellikle çok doğum yapmış bayan hastalarda cerrahi tedavi biraz daha ön planda tutulabiliyor. Birçok fizik tedavi yöntemi mevcut idrar kaçırma durumunda. Şöyle ki egzersiz tedavisi her halükarda operasyonu yahut başka yöntemleri uzun egzersiz tedavisi her aşamada muhakkak geçmeli tedavi egzersizleri dediğimiz bir egzersiz yönetimi var. 

Bunu genelde idrar kaçırma hastalarına muhakkak her türlü kadın doğum doktoru yada üroloji doktoru her şekilde önerir. Kişinin bunu gerçekten düzgün bir şekilde yapması ve düzgün sıklıkla yapması gerekmektedir. 

Özellikle bu egzersiz yapılırken karın kaslarının değil mesane etrafındaki kaslarının hedef alınması gerekmektedir. Kişiye bunun için özellikle, yapılırken eşlik edilmesi gerekmektedir. Hasta bunu iyice öğrendikten sonra her aşamada uygulamalıdır. 

İdrar kaçırma kolay tedavi

Bunun dışında fizik tedavide daha birçok yöntem var. En kolay en uygulanabilir, en rahat manyetik stimülasyon yöntemivardır. Manyetik stimülasyon dediğimiz uygulama yöntemini kişi açısından çok rahat şöyle ki; hastamız üstündeki kıyafetler ile gelip koltuk şeklinde tasarlanmış olan bu manyetik stimülasyon cihazına oturuyor.

Kendisi için öngörülmüş dozda ve uygulama şiddetinde bütün ayarlar yapıldıktan sonra 20 ile 30 dakikalık bir uygulamaya tabi tutuluyor. Hasta  bu sırada ağrı hissetmiyor kesinlikle bunun dışında 20-30 dakika uygulama sonrasında herhangi bir problem ya da ağrı ile karşı karşıya da kalmıyor.

İdrar kaçırma tedavi seansları

Uygulaması son derece kolay, 20 ile 30 seans arasında değişebiliyor. Haftada 2-3 ya da her gün uygulanabiliyor ki bu idrar kaçırmanın şiddeti ile alakalı doktor ile görüşülerek karar verilmesi gereken bir durumdur. 

Bunun dışında elektro stimülasyon denen yöntem var. Fizik tedavi yöntemleri var. Bunlar daha uzun vadeli ve daha uygulaması zor yöntemler. Kişinin adapte olması biraz daha zor olabiliyor ama uygulama yöntemi olarak yan etkisinin olmaması açısından en rahat manyetik stimülasyon yöntemidir. 

Manyetik stimülasyon yöntemi, her hastada uygulanabilir. Sadece kalp pili olan hastalarda manyetik stimülasyon yöntemi uygulanamıyor. Sebebi ise manyetik bir alanda tedavi edildiği için kalp piline zarar verme durumu ile karşı karşıya kalınabilir. 

Konu ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz;

idrar kaçırma nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
idrar kaçırma nedenleri
İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri, idrar yapmayı istemediğimiz bir zamanda çıkmasıdır. Yoksa idrar yaptıktan sonra birkaç damla gelmesi idrar kaçırma değildir. Temelde

Kapat