İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri, idrar yapmayı istemediğimiz bir zamanda çıkmasıdır. Yoksa idrar yaptıktan sonra birkaç damla gelmesi idrar kaçırma değildir. Temelde iki tane ikisini de toplandığı üç tane idrar kaçırma nedeni vardır. İdrar kaçırma nedenleri;

  • İlki mesanenin çok fazla kasılmasına bağlı olarak, ayağa kalktığımızda tuvalete yetişemeyecek şekilde kaçırmasıdır. 
  • Diğeri strese bağlı olarak öksürünce, hapşırınca kaçırmadır. Ya da ağır bir şey kaldırdığımızda ayağa kalktığımızdaki kaçırmadır. 
  • Birde ikisini birlikte olduğu karmatik kaçırma vardır. Yani hasta hem öksürüp hapşırdığında kaçırıp hemde tuvalete yetişememe durumudur.
    şeklinde sıralayabiliriz.
idrar kaçırma nedenleri
idrar kaçırma nedenleri

İdrar kaçırma tedavileri

Yetiştirememe kaçırmalarında ilaç tedavisi uyguluyoruz. Yani mesane çok kasılıyor, bir kuşun kanadı gibi çırpınıyor. Orada bir mesafe belirliyor diyor ki; “tuvalet bir üst katta ben oraya gidinceye kadar ya da benzin istasyonuna ya da alışveriş merkezindeki tuvalet oraya gidinceye kadar tutmam lazım” diyor ve tam kapıdayken kaçırıyor.

İkinci katta değil 3 katlı olsaydı 3 kata kadar beyin idare edecekti ama yine kapıda yine kaçıracaktı bu yetiştirememe İlaçla düzelecek bir kaçırma yöntemidir.

İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir ?

Süresi de hastalığın başlangıcına göre değişir. Kişinin kasılmalarını farklılığına göre yani ne kadar çok kasılma oluyorsa o kadar çok kaçırır. Tedaviyi uzatabilir yani iki ayda da geçebilir, iki yıl kullanabilir sürekli kullanabilir. Bu durum kişiden kişiye değişebilir.  

Kadınlarda idrar kaçırma

kadınlarda idrar kaçırma

Diğer strese bağlı öksürmek hapşırmak ya da ağır bir şey kaldırma ile oluşan kaçırma artık iyi tutamaması yani idrarı tutan kasımn iyi olmasından kaynaklanabilir. Burada kasın altındaki kasların gevşemesine bağlı olabilir.

Örneği, çok doğum yapmış kadınlarda ya da zor doğum yapmış kadınlarda ya da belli bir yaştan sonra spor yapmaması pelvik kaslar dediğimiz o kaslar gevşemesi ya da yeterli gücü sağlayamıyorsa o zaman idrar kesesinin çıkımında ki üretra dediğimiz, kanal açısı değişir. Buda  aşağıya doğru olduğu için en ufak bir şeyde idrar kaçmaya başlar

Bu iki tip strese bağlı kaçırmada bu yöntem kullanıyor. Bu yöntemle uzunca yıl boyunca idrar kaçıran bir hasta böyle bir ameliyat sonrasında artık normal sosyal yaşantısına dönebiliyor. Çünkü günde 2-3 pet kullanan bir kişi artık bir süre sonra çarşıya pazara ya da bir ziyarete gidemeyecek duruma geliyor. Sosyal yaşantısı bölünüyor. Oysa böyle bir ameliyat sonrasında tekrar eski yaşantısına sağlıklı bir şekilde geri dönebiliyor.

İçeriğimizi faydalı bulduysanız, Tedavisi Nedir kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
diş tasi nedir
Diş Taşı Nedir

Ağız içi sadece dişlerden oluşmaz aynı zamanda diş etleri, dudak, dil ve yanakların da oluşturduğu bir bütündür. Diş etleri sağlıklı

Kapat