Menopoz Sonrası Kanama

Menopozun uzun tanımına bakacak olursak bir yıl süreyle adet görememe diyoruz. İşte bu süre bittikten sonra bir kadının menopoz sonrası kanama yıllar içerisinde herhangi bir kanaması olması genelde birisi endometriyum denilemdir. Yani rahim ağzının iyice incelip buruşup kuruması ve buradaki gibi damar çatlamasına bağlı masum bir kanamadır.

İkincisi ise tam tersi endometrium hiperplazisi, yani bu tabakanın buruşuk yerde daha fazla gelişmesi kalınlaşması için de bir takım polipoit yapılar.

Polip kimse yapılan içer misin kadar gidebilen birtakım değişikliklere neden olabilmesi söz konusudur. İşte bu da tabii çok önemlidir böyle bir duruma ultrasonda görmemiz mümkündür hemen bir biyopsi yapıp rahimden bir örnek alıp patolojiye gönderip ne olduğuna ve ona göre de tedavisi olarak gitmek gerekmektedir.

Endometrium kanseri de rayiç duvar kanserlerinde kendisini gene menopoz döneminde kanama ile belli edebilirler. Bu nedenle bugün kahramanların hiç ihmal edilmeden hemen bir kadın doğum uzmanı tarafından detaylı incelenmesi ile sorun ortadan kalkacaktır.

Menopoz sonrası siyah akıntı

Menopoz şikayetlerinden biri östrojen hormonu eksikliğine bağlıdır. Bu aslında fizyolojik bir süreçtir herkes buradan bir şekilde geçmektedir. Ama kiminde çok ciddi kiminde daha hafif seyirler görmekteyiz. Biz hastanın kendisi ya da çevresi menopozun şikayetlerinden çok muzdariplerdir. O zaman hormonların düşük dozda ve kısa süreli yerine konması hormon replasman tedavisi mümkündür. Menopoz sonrası kanama bazen siyah akıntı olarak da görülebilir.

Hasta rahatlayınca tekrar replasman kesilerek kontrol edilebilir. Kimi hastalar 3 aylık bir tedavi ile rahatlarken kimileri bazen bir bazen iki seneyi bundan geçiş dönemlerinde yardıma ihtiyaçları olabiliyor. Ama unutulmamalıdır ki, hormonu almanın da kendine ait tehlikeleri olabilir.

Menopoz sonrası cinsel hayat

Menopozda cinsel hayat aslında hiç olmadığı kadar keyifli olmaz olmalıdır. Çünkü artık istenmeyen gebelik riski ortadan kalkmıştır çok büyük ihtimalle de çocuklar büyük evden uzaklaşmış ve evde artık bir karı koca romantizmi başlamıştır. Ama tabi zamanın getirdiği ruhsal ve sosyal yıpranmalar i̇lişkiyi de olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu dönem tam da melek menopozla birlikte seksten soğumanın da başladı. Bildirim olarak da yorumlanabilir gerçekte hormon eksikliklerini buna bir katkısı yok değildir ama hormonları geri koyduğumuzda bile biraz önce saydığımız sebepler hala varsa hastanın cinsel isteği geri dönmektir. Menopoz döneminde cinsel isteksizlik hormonlar artı sosyal psikolojik durumdur ama gerçekte bunun tabii tam tersi olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda hidrosefali tedavisi
Çocuklarda Hidrosefali Tedavisi

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. İstenmeden de olsa çocuklarda yada bebeklerde bazı hastalıklar gözlemlene bilir. Bu hastalıklardan bir tanesi olan

Kapat