Gergedan Gribi Nasıl Geçer ?

Gergedan Gribi Nasıl geçer ?, Son zamanlarda haberler de ve sosyal medya da “Gergedan Gribi” şeklinde yer alan bilgilerin yer aldığı bu virüsün tam olarak bu isimle adlandırılmadığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Aslında bu gribe rhinovirüs virüsü neden olduğu Latince rhinoceros yani gergedan anlamına geldiği için bu ismin  verildiği belirtildi.

gergedan gribi nasıl geçer
gergedan gribi nasıl geçer

Gergedan Gribi Nedir?

Gergedan gribi, kış aylarında solunum yolu enfeksiyonuyla bulaşan rhinovirüs neden olduğu hastalıktır. Grip tüm vücudunuzda kırgınlık, eklem ve kas ağrıları ve yüksek ateşe neden olmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları tedavilerle bir haftada iyileşirken grip riski grubu tanımlanan kişilerde zatürre, kalp yetmezliği ve sinüzit gibi bir çok komplikasyona yol açabilir ve ölümle de sonuçlanabilir. Risk grubunda bulunan kişilere aşı olması tavsiye edilir.

Gergedan Gribi Belirtileri Nelerdir?

Gergedan gribi olduğunu anlamanın yolları arasında vücudunuzda ciddi anlamda halsizlik ve kırgınlık baş gösterir. Bir yaşında bebeklerde yüksek ateşe neden olurken okul çağında çocuklarda sulu burun akıntısı ve kuru oksürük en belirgin belirtileridir.Eklem ve kas ağrılarınızın artmasının yanı sıra yüksek ateşe de neden olmaktadır. Gergedan gribi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra başka hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Sinüzit, orta kulak iltihabı, KOAH ve kronik bronşit gibi hastalıklarında alevlenmesinde etkilidir.

Gergedan Gribine Ne İyi Gelir?

Gergedan gribi genellikle hafif olduğu ve kendine kendine geçtiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yine de belirtileri hafifletmeye yönelik tedaviler uygulanabilmektedir. Çevreye bulaşıcı olması nedeniyle gribi önlemeye yönelik tedbirler alınmalıdır. Hasta olan kişiler mutlaka dinlenmelidir. Mümkün olduğunda bol sıvı tüketmelidir. Ellerini sık sık yıkamalı, burunun ve boğazın kurumasını önlemeli ve ısı oranını iyi ayarlamalıdır. Bu dönemde kesinlikle sigara ve alkol kullanmamalıdır. Bulaşıcı olması nedeniyle insanlarla fazla temas halinde olmayın.

Gergedan Gribi Kaç Günde Geçer?

Uzmanlar gergedan virüsünün belirtilerini gösterdikten sonra en fazla 7 ile 10 gün arasında sürdüğünü, kendi kendine geçtiğini ve ilacının veya aşının olmadığını ifade etti. Gergedan Gribi Nasıl Geçer ? yazımızı detaylandırarak okudunuz. Sağlıklı günler dileriz.

İnfluenza virüsünün neden olduğu grip türü için aşağıdaki konumuzu inceleyiniz.

Bir başka yazımız
Gribe Ne İyi Gelir
Yazımızıda inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Kafa Tası Bozukluğu
Bebeklerde Kafa Tası Bozukluğu

Bebek anne rahminde büyürken kafatasını oluşturan kemikler kaynamamış bir şekilde yan yana durmaktadırlar. Bebeklerde kafa tası bozukluğu iki nedenden dolayı

Kapat