Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bu yazımızda bipolar bozukluk Nedir ? bunu anlatacağız. Bipolar bozukluğun tedavi süreci saç ayağı şeklinde oluşması önemlidir. Çünkü hekime olan güven eş gibi aile yakınlarının tedavi süreci içinde aktif rol alması çok önemlidir. Atakları ciddi bir bölümünde hastanın kendisine hissettiğini ne yaşadığını ve kendisine ne tür değişiklikler olduğunu fark etmekte güçlük çeker. Hatta sürecin oldukça ilerleyen evrelerine kadar hasta, hasta olduğunun farkına varmayabilir. 

 Bipolar bozukluğun ilk tanısını bi nevi hasta yakını koyar diyebiliriz. Hasta davranış ve hareketlerindeki değişikliğin farkına varmıyor olabilir. Özellikle manik dönem kişinin çevresi tarafından fark edilen bir dönemdir. Bu dönemde tedavi sürecinden bahsederken atak dönemlerinden bahsetmemiz gerekmektedir. Atak dönemindeki tedavi şeması ile sürdürüm yani atakları önleyici tedaviler birbirinden ayrıdır. 

Bipolar bozukluk nedir

Bipolar Bozukluk Atak Dönemleri

Atak dönemi tedavisinde, depresiflik söz konusu ise, yani hasta çökkünlük evresinde ise anti depresanlar ile tedaviye başlanır ve devam edilir. Antidepresanlar ile birlikte duygu – durum dengeleyici ilaç grubu kullanılabilir. 

Manik atak dönemde eğer psikolojik belirtiler devam ediyorsa, anti-piskotik ilaçlar başlanabilir. Aynı zamanda duygu – durum dengeleyici ilaç grupları da kullanılabilir. 

Bipolar Nasıl Teşhis edilir ?

Bipolar bozukluk nedir ? Bipolar bozukluk ataklar dışında normal hayatın sürdürülebildiği, kişinin sosyal hayatına devam edebildiği, herhangi bir sosyal değişim yaşamadığı bir hastalıktır. Burada amaç ataklar geldiğinde hastayı tedavi etmek olmamalıdır. Önemli olan ataklar gelmeden bu durumun önüne geçmek olduğu için duygu – durum dengeleyici ilaçlar bu açıdan çok önemlidir. Hasta bir dönem sonra çok fazla ilaç kullanıyor olmaktan sıkılabilir.

Çünkü kendisini iyi hisseden bir insanın ilaç kullanma gereksinimi yoktur ve kendisine bunu açıklamakta zorluk çeker. Bu açıdan yazımızın başında belirttiğimiz saç ayağı çok önemlidir. Hasta yakınları hastayı ilaçlarını eksiksiz olarak kullanması yönünde motive etmelidir. Hastanın atakları ve genel yapısı açısından hasta yakınlarının bilinçlenmesi de çok önemlidir. 

Bipolar hastalarında en çok rastlanan durum, hastanın kendini iyi hissettiğini söyleyip duygu-durum dengeleyici ilaçlarını bırakması durumudur. Bu konuda uzmanlar kadar hasta yakınlarına da görev düşmektedir. Hastanın ilaçlarını kullanması konusunda telkin edip, hekim gözetiminde tedavisi devam ettirilmelidir. 

Bipolar Tedavi yöntemleri

Bipolar Tedavi Yöntemleri

Bipolar bozukluğun tanı olarak karmaşa yarattığı dönemler vardır. Mesela alkol, madde ile ilişkili problemlerde bağımlılıklarda yada kötü kullanımlarda tanı karıştırmak bir problem olabilir. Ergenlik sorunları da bipolar dönemle sıklıkla karıştırılabilir. Şizoapektif bozuk olarak bilinen şizofrenik bozuluklar da aynı zamanda bipolar bozukluk ile karıştırıldığı bilinmektedir. Uzmanlar bu konuda hastayı iyi ve uzun süre takip altında tuttuktan sonra tanı koymalılardır.  

Youtube, kanalımız açıldı. Hastalıklar, tedavi yöntemleri, sağlıklı bir yaşam için youtube kanalımızı da takip edebilirsiniz. “Bipolar bozukluk nedir? ” videomuza göz atabilirsiniz.

Aynı zamanda bipolar hastalık ile karıştırılabilecek olan bir diğer hastalık “çocuklarda dikkat dağınıklığı” konusunu incelemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma her ne kadar çok duyulmamış olsada, çok sık görülen bir problemdir. Özellikle bayan hastalarda ileri yaşlarda ve doğum

Kapat