Bebeklerde Kafa Tası Bozukluğu

Bebek anne rahminde büyürken kafatasını oluşturan kemikler kaynamamış bir şekilde yan yana durmaktadırlar. Bebeklerde kafa tası bozukluğu iki nedenden dolayı olabilir.

Bebeklerde Kafa Tası Bozukluğu sebepleri

Bunun iki nedeni vardır, çocuğun beyni ilk 1 yaş için de çok hızlı büyüyecektir. Eğer kemikler kaynamış olsa beynimize büyüyecek yer kalmaz.

İkincisi bütün kemikler kaynamış olursa çocuğun doğum kanalından rahatlıkla dışarı çıkma şansı olmayacaktır. Bu nedenle bebek anne rahminde kemikler kaynamamış yan yana büyümektedir.

Kemiklerin temas ettiği bu çizgiye bir sütür demekteyiz. İşte bu sütürlerin zamanından erken anne rahmi’nin içinde kaynanaya başlamasına kraniosinostoz diyoruz. Hangi sütü kafamızda erken kaynarsa buna göre bu Kafa Tası Bozukluğu Kraniosinostoz ismi verilmektedir. 

Alnımızın ortasındaki sütür bizim alnımız üçgen şeklinde olur ve bu çocuğa trigonosefali adı verilir. Eğer koroner sütümüz zamanından erken kapanırsa kafamız arkaya büyüyemeyecektir. Yukarı doğru büyüyecektir. Bir kule kafa şeklini alacaktır. Ona da bırakisefari deriz.

Hangisi olursa olsun temel sorun büyümekte olan beyin dokusu üzerine bir bası uygulanmasıdır. Bu nedenle bu çocuklarında erken dönemde tedavi edilmeleri gerekiyor. Çünkü insan beyni en hızlı ilk 1 yaşta büyümektedir, hacminin iki katına çıkmaktadır. Tedavisi 36 ay arasında yapılmalıdır.

Bebeklerde Kafa Tası Bozukluğu
Bebeklerde Kafa Tası Bozukluğu

Bebeklerde Kafa Tası Bozukluğu Kraniosinostoz, cerrahi nedir, nasıl uygulanır?

Çocukluk çağında görülen anomellerden bir tanesi de Kafa Tası Bozukluğu Kraniosinostoz olarak adlandırılır. Yani hem kranyum dediğimiz başta, hem fasyal dediğimiz yüzde birlikte problem olan çocuklar. Bu çocukların tedavisi multidisipliner bir ekiple (uzman bir kadro ile) yapılmaktadır. Çünkü çocuğun gözünü üzerindeki baş kısmı ile çocuk beyin cerrahisi ilgilenmektedir. Bunun altından üst çeneye kadar olan sınırı çene cerrahisi ve plastik cerrahi ilgilenmektedir. Yine mandigula dediğimiz alt çene ile gerek ortodonti gerek plastik cerrahi gerek çene cerrahisi ilgili bir problem de sizin bu ekiple birlikte tedavi planlamanız gerekir. Genelde bu çocuklar sendromik sorunlardır yani genetik aileni hastalıklardır. Bu nedenle önce genetik değerlendirilmesini iyi yapılması ve ailenin bu hastalık uzun vadeli nasıl seyredecek konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. 

Bunun sonrasında radyolojik tetkikler esra gelmektedir. Gerek kemik yapısının gerek yumuşak dokunun daye iyi görüntülenmesi ve buna göre tedavinin planlanması gerekmektedir. Beyin dokusu eğer çok sıkışıksa biz alın ve ön yüzü öne doğru ilerletme ve büyüyen beyne yeni yer açmaya yönelik ameliyatlar uygulamaktayız. Yine plastik cerrahi ve çene cerrahisi de eğer yüz çok geride ise ve yüzümüzün arkasındaki hava almamızı sağlayan hava yollarımız daralıyor ve çocuk yeterli hava alamıyorsa yoksa yüzü öne ilerletme operasyonları yapmaktadır. Ülkemizde başarıyla uygulanmaktadır. 

Kraniosinostoz nasıl tedavi edilmelidir?

Kafa Tası Bozukluğu Kraniosinostoz bebeklerde anne rahminde gelişirken sütürlerin zamanından erken kapanmasına bağlıdır. Ülkemizde sıklıkla skafosefali dediğimiz sagittal sütür erken kapanması görülmektedir. Bu bebeklerin 3 aylıkken ameliyat edilmesi gerekir. Diğer sütürlerimizin erken kapanmasına bağlı olan sinoztozların 6 aya kadar bekletilebilir. Bunun dışında sendromik dediğimiz yani ailevi genetik yolla geçen bazı sinostoz olguları vardır. 

  • apert sendromu sendromu 
  • krozort sendromu gibi 

Bunlarında 6-9 ay içinde ameliyat edilmeleri gerekir. Biraz beklememizin nedeni bu çocuklarda sorunun sadece kafatasında değil aynı zamanda yüz kemiklerinde de olmasıdır. O nedenle bu çocukların tedavisi multidisipliner yapılmalıdır. Multidisipliner tek bir hekimin değil farklı branşlardaki hekimlerin bir araya gelerek hastanın tedavisini üstlenmelidir. 

Kraniosinostoz olgularında ki bu ekipte; 

  • çocuk beyin cerrahisi 
  • plastik cerrahi 
  • ortodonti çene cerrahisi 
  • klinik genetik hekimi ve 
  • radyolog yani bu çocuğun tüm röntgen tetkiklerini yönetecek kişinin bir arada hep birlikte çalışması tedavi başarısını belirgin yükseltir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Taş devri diyeti nedir ?
Taş Devri Diyeti Nedir ?

aş devri diyeti nasıl yapılır, Bu yazımızda son dönemlerin trend diyetlerinden olan "Taş Devri Diyetini nedir ? "inceleyeceğiz. Taş Devri

Kapat