Diş Taşı Nedir

Ağız içi sadece dişlerden oluşmaz aynı zamanda diş etleri, dudak, dil ve yanakların da oluşturduğu bir bütündür. Diş etleri sağlıklı olduğu sürece diş dokusunda daha sağlıklı olduğunu hükmedebiliriz. Sağlıklı diş etleri genel olarak sıkı ve açık verme görünümündedir ve fırçalama sırasında veya yemek yerken herhangi bir kanama olmaz. Diş taşı nedir sorusu ve cevaplarını sizler için araştırdık.

Diş taşı temizliği nasıl yapılır ?

Ağız içinde besin artıkları yeterince temizlenmediği zaman tükürük içindeki mineraller onların üstüne çökeldikleri ve zamanla kireçlenme olduğunda diş taşı denen oluşumlar meydana gelir. Diş taşları sadece dişlerin üstünde değil aynı zamanda ağız içindeki tüm sert dokularda yani az için yapılmış olan diş taşları oluştuğunda olur. Zamanla ağız içinde diş etlerinde iltihaplanma meydana gelir ve ağız içinde kanama ve koku gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Diş taşı nedir ?

Diş Taşı Nasıl Temizlenir ?

Hastalarımızın genel olarak dişlere zarar verdiği gibi bir korkuları vardır. Ancak gündelik biçimde yapıldığı zaman diş taşı temizliği hiçbir şekilde dişleri çizmezi herhangi bir hasar vermez. Ağız sağlığının korunmasında çok önemlidir. İşte aşırı uzun süre ağız içinde biriktirildiğinden sonra diş eti diş arasında iltihaplanmaya sebep olarak kemik erimesine neden olur.

Kemik erimesi sonrasında da ne yazık ki hastalarının dişlerini etrafını saran kemik dişi tutmayı bırakır ve dişler sallanarak dişlerimizi kaybederiz. Bu yüzden sanılanın aksine diş taşı temizliği belli periyotlarla ağız içinde yapılması gereken bir işlemdir. Ne yaparsak yapalım, ve ne kadar iyi bak bakalım ağız içi mineraller sebebiyle her hastada değişen periyotlarda diş taşları oluştur.

Diş hekimleri genel olarak hastaları ayda bir kontrol edilmesi ve diş taşı temizliği için düzenli olarak bakımı yapılması gerekmektedir.

Diş taşı temizliği sonrası

Diş taşları yoğun bir biçimde oluştuktan ve kemik erimelerine yol açtıktan sonra ne yazık ki sadece diş taşı temizliği hastanın dişlerini tedavisi için yeterli olmamaktadır. Öyle durumlarda daha derin bir tedavi yöntemi küretaj dediğimiz işlemini temizlenmesine geçilir. Daha da ilerlemiş vakalarda diş etinin açılması ve kemik içinde oluşmuş olan iltihapla dokuların temizlenmesi gerekir.

Bu durumlarda yemek zorlaştığı için kemik kemik tozu dediğimiz hastanın kendi kanından elde edilen dokularla kemik oluşumunu sağlayan maddeler eklenmesi gerekir.

Diş taşı temizliği

Diş temizliği sadece ağız içi temizliği korumak değil ağız içi estetiğide sağlamak açısından da önemlidir. Bu hastalarda ne ya bireylerle görmüşsünüzdür ki hastaların diş etleri güldükleri zaman çok fazla gözükür.  

Bu tarz durumlarda gülüş estetiği dediğimiz hastanın diş etlerinin boynunun kesilmesi ve dişlerini sonrasında kaplanması ile estetik gülüş dizaynı yapılabilir. Hastaların diş etleri ve dudak dizaynı ile daha estetik bir gülüşe sahip olmaları sağlanabilir.

Hastalarımızın düzgün dişlere sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmaları için ilk dikkat etmeleri gereken şey etkin bir biçimde dişlerini fırçalamalıdır.

Diş fırçalamak demek ağzımızda fırçayı bir bölgede belli bir süre tutmak değil, tüm bölgelerin işlerimizin tüm yüzeylerine belli sürelerle yuvarlak hareketlerle ve çok sert olmayacak şekilde temas ettirmek demektir. çünkü diş fırçalamak mekanik bir işlemdir.

Diş taşı temizleme fiyatları

Günümüzde pek çok yerde diş taşı temizleme işlemleri yapılmaktadır. Diş taşı temizliği ağız bakımı ve ağız estetiği açısından önemlidir. Düzenli bir şekilde diş fırçalanması durumunda ve ağız sağlığı iyi olması durumunda kişilerin çok fazla ihtiyacı olacağı bir işlem değildir.

Diş taşı temizleme fiyatları bir çok noktada farklılık göstermektedir. Ortalama diş taşı temizleme fiyatları 200 TL den başlıyor. Detaylı bir temizlik ve ağız kontrolü ile birlikte diş taşı temizleme fiyatları 800 TL ye kadar çıkabilir. Bu fiyat farklılığı diş hekimlerinin tercihine bırakıldığı için diş taşı temizleme fiyatları arasında fark çok fazla olabiliyor.

Bunun dışında özellikle diş taşı birikimi fazla olan hastalarda dişlerin arasının diş ipi ile temizlenmesi ve gün içinde su tüketiminin arttırılması diş taşı oluşumunu da azaltmaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz, Kabartma Diş beyazlatma ile diş beyazlatma yazımız ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Ozon Tedavisi Nedir
Ozon Tedavisi Nedir

Ozon tedavisi nedir ? medikal şartlarda kliniklerde belirli konsantrasyon ve dozlar elde edildikten sonra hastalık sebebiyle ya da sağlıklı kişileri

Kapat