Diş Beyazlatma Yöntemleri

Merhaba  bugün sizlere diş beyazlatma yöntemleri konusundan bahsedeceğiz. isterseniz öncelikle doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. 

Karbonat ve limon ile diş beyazlatmak

ilk yöntem karbonat ve limon bunun için ihtiyacımız olanlar; 

  • yarım limon 
  • bir tatlı kaşığı karbonat karbonat 
  • limonun karıştırmak için kullanacağım bir çay tabağı 
  • tabii ki birde çay tabağını

Karışımı bir tabağa koyuyorsunuz, üzerine yarım limon sıkıyoruz. Sonra bir çay kaşığı yardımıyla karıştırıyoruz. Bu karışıma daha sonra diş fırçanızı daldırıp işlerimize hiçbir şekilde diş ettiğimizde değdirmeden bu kısım çok önemli çünkü diş etleriniz çok hassas olduğundan ve karbonat ve limon birleştiğinde gerçekten çok kuvvetli bir bileşene dönüşüyor. Dişlerimizi iyice fırçalıyoruz. Fırçaladıktan sonra mutlaka bir diş macunu ile tekrar iki kere fırçalamak gerekiyor. 

Limonda içerisinde doğal bir şeker karbonat ve limonla fırçaladıktan sonra bir kere de diş macunu ile temizliyoruz. İkisi birleşince çok kuvvetli bir bileşen oluyor dolayısıyla bunu yalnızca haftada bir kere yapmanız gerekiyor. Her gün kesinlikle yapmamalısınız dişinize zarar verebilirsiniz. 

Meyve Kabukları ile diş beyazlatma

Doğal meyve kabukları ile diş beyazlatma yöntemleri vardır. Bunlar diş minesine zarar vermeden diş beyazlatma konusunda bize yardımcı olabilir. Peki “hangi meyve kabukları ile diş beyazlatılır ?” bu sorunun bir çok cevabı vardır. Yazımızın bu bölümünde bu başlıkları inceleyeceğiz.

dis-beyazlatma-yontemleri
Diş Beyazlatma Yöntemleri

Muz kabuğu ile diş beyazlatma

Diğer popüler yöntemlerden bir tanesi de muz kabuğu ile diş beyazlatma, muz yedikten sonra kabuğunu atmayıp dişinizi küçük bir parça keserek muzun kabuğu uç kısmıyla oluşturuyorsunuz fakat araştırmalarım sonucu gördüm ki evet muz kabuğu gerçekten yüksek potasyum içeriyor. Dişinizin içindeki lekeleri çıkartma ihtimali olabilir. Fakat beyazlatmaya dair bir etkisi olduğunu denemekte bir zarar görmüyoruz. Eğer isterseniz haftada bir kere muzun kabuğuyla dişlerinizi temizlemeyi deneyebilirsiniz. 

Portakal ile diş beyazlatma

Meyve kabukları ile diş temizleme bir tanesinde portakal ile diş beyazlatma olarak bilinir. Portakal ve mandalin anında diş beyazlattığı söyleniyor ve bu gerçekliği kanıtlanmış bir gerçektir. Herhangi bir zararı da olduğunu düşünmediğiz için sizde isterdiniz haftada bir kere portakal ile beyazlatma deneyebilirsiniz. 

Beyazlatıcı diş macunu ile diş beyazlatma

Beyazlatıcı diş macunu iş görür mü ?  Bildiğimiz kadarıyla birçok beyazlatıcı diş macunu içerisinde de karbonat var. Fakat direkt olarak dişe uygulanan karbonat kadar dişinize zarar vermeyecektir. Çünkü son derece ince tanecikli şekilde diş macunları içerisinde yer alıyor. 

Korkmadan beyazlatıcı diş macunu ile 1 hafta boyunca dişleriniz uygulayabilirsiniz. 

Evde Diş beyazlatma yöntemleri

Şimdi size ev tipi diş beyazlatma kiplerinden bahsetmek istiyorum. Bunlar iki çeşit oluyor aslında, kimisi hazır bu şekilde kalıbının içerisinde jeli akıtılmış şekilde geliyor ve direkt olarak siz dişinize bunu takıyorsunuz. 

Kimsin de sadece kalıp ve şırınga içerisinde jel şeklinde oluyor. Diş yüzeyinize hafif bir şekilde sürüyorsunuz ve bekletiyorsunuz. Daha sonra önerilen süre geldiğinde ağzınızı çalkalayarak temizliyorsunuz. 

Önerimiz, doğal yöntemler olan;

Yöntemlerinden sonuç alamazsanız, evde diş beyazlatma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Diş doktorlarının diş beyazlatma 

Son olarak sizlere diş hekimliğinde yapılan beyazlatma tiplerinden bahsetmek istiyoruz. Diş hekimleri iki çeşit beyazlatma yöntemi kullanırlar;

  • Ev tipi diş beyazlatma yöntemi
  • Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi olarak geçiyor. 

Ev tipi diş beyazlatma için diş hekiminize gidiyorsunuz. Bu iki tip içinde doktor kontrolünde diş beyazlatma yaptırabilirsiniz. Diş temizliği ve sağlığı açısından en çok tavsiye edilen yöntem budur.

Diş beyazlatma fiyatları

Tedavi yöntemleri, muaynane tercihleri gibi bir çok değişken etkisinde farklılık gösterir. Aynı yöntem ve teknikler farklı muaynehanelerde iki, üç kat daha fazla fiyat ile uygulanabilir. 

Sizlere ortalama fiyatlar konusnda fikir vereceğiz.

  • Lazer ile diş beyazlatma fiyatları yaklaşık 700 TL ile 1500 TL arasında değişir.
  • Diş jelleri ile beyazlatma yöntemi fiyatları yaklaşık 600TL ile 900TL arasında değişir.
  • Diş ağartma yöntemi ile yapılan tedavilerin fiyatları 500 TL ile 1200TL arasında değişir.

Diş beyazlatma fiyatlarının bu kadar geniş aralıkta söylememizin sebebi, farklı illerde çok daha ucuza yaptırabileceğiniz aynı beyazlatma yöntemleri, başka yerlerde çok daha uçuk fiyatlar olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık İle İlgili Sivil Toplum Kuruluşları
Sağlık İle İlgili Sivil Toplum Kuruluşları

Sağlık İle İlgili Sivil Toplum Kuruluşları, ülkemizde sağlık alanıyla ilgili olarak çalışan bazı sivil toplum kuruluşları aşağıdaki gibidir. Sağlık İle

Kapat