Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Doğal Tedavi

Saç dökülmesine karşı bitkisel doğal tedavi, bitkisel yöntemlerle saç köklerini besleyip, saç dökülmesini önlemek mümkündür. Bu yazımızda saç dökülmesiyle ilgili bir rehber hazırladık. Saç dökülmesine karşı evde yapabileceğiniz yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Saç dökülmesiyle ilgili tüm bilgiler aşağıdaki içeriğimizdedir.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Doğal Tedavi

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi, kadın ve erkek fark etmeksizin yaşanan önemli bir sorundur. Bireyleri psikolojik olarak etkileyerek kötü hissettiren saç dökülmesinin birçok sebebe dayanmaktadır.  Peki, Saç Dökülmesini sebepleri nelerdir?

Normalde saçlarımızın %85’i büyüme ve gelişme halindeyken %15’i istirahat halindedir. Bu istirahat oranı %25’lere geldiği zaman saç dökülmesi başlamaktadır. Böylelikle günlük saç teli dökülmesi 100’ün üzerine çıkar buda saçımızın fark edilecek düzeyde döküldüğünü gösterir. Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bilinen sebepler arasında genellikle erkeklerde görülen genetik saç dökülmesidir.

Saç dökülmesinde diğer sebepler

 • çinko eksikliği,
 • doğum,
 • ateşli hastalıklar,
 • kanser,
 • romatizmal hastalıklar,
 • kansızlık,
 • tiroid bezinin az veya çok çalışması,
 • vitamin eksikliği,
 • stres,
 • sağlıksız beslenme,
 • yeterli uyku uyumama,
 • depresyon,
 • hormonal bozukluklar ve beslenme bozukluklarıdır. saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Yaşlandıkça saç kökleri güçsüzleştiğinden dolayı da saç dökülmesi görülmektedir. Ayrıca fön ve saç düzleştirici gibi cihazlarda saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesi insanları da psikolojik olarak etkilemektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Yaşadığımız bazı hastalıklar ve kullandığımız ilaçlardan dolayı da saçlarımız dökülebilmektedir. Yaşanan hastalığın ardından aşırı bir kilo kaybı yaşanmışsa saç dökülmesi kaçınılmazdır.

Erkeklerin yanı sıra kadınlarda da saç dökülmesi sık görülen bir sorun haline gelmiştir. Saç dökülmesini genel olarak doğal yöntemler, ilaçlar ve etkili şampuanlarla önlemek mümkündür. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle sağlıklı beslenmeli, yeterli düzeyde uyku uyumalı ve stres ve sıkıntıdan uzak durulmalıdır. Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Doğal Tedavi çeşitleri vardır.

Saç tipine ve türüne uygun şampuanlar kullanmanız gereklidir. Saçınızın tipine ve türüne uygun şampuan kullanmanız saç dökülmesinin önüne geçebilmektedir. Saçlarınızı gün aşırı yıkamaya özen gösterin, çok fazla saç yıkmasından uzak durun.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra da kurutma işlemini dikkatli bir şekilde yapmanız gereklidir. Çünkü nemli ve dengesiz saç kurutmak saç dökülmesinin başlangıç rolleri arasındadır. Saç spreyi, jöle, fön ve saç düzleştirici gibi ürünler saç köklerine zarar vererek dökülmesini artırır. Sağlık beslenerek, egzersiz yaparak ve gerekli vitamin-mineralleri alarak saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesine iyi şampuan çeşitlerini yanı sıra doğal besinlerle de saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri demir eksikliğidir.

Demir azaldığı zaman kandaki oksijen seviyesi düşer, buna bağlı olarak saç köklerine yeterli düzeyde oksijen taşınmamasına yol açar. Bu nedenle demir oranı yüksek olan ıspanak, roka, pazı, maydanoz ve nane gibi yeşil yapraklı sebzeler saç dökülmesine iyi gelir. Ayrıca Portakal, karpuz, çilek, greyfurt gibi C vitaminli meyveler ve ceviz, badem, fındık gibi E vitaminli kuru yemişler saç dökülmesine iyi gelir. Saç dökülmesine iyi gelen diğer yöntemleri de aşağı kısımda açıkladık.

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir 1024x640 - Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi erkeklerde kadınlardan daha çok görülmektedir. Genetik ve hormonal sebeplerin yanı sıra birçok nedeni de olabilmektedir. Erkeklerde saç dökülmesini önleyen evde yapabileceğiniz lavanta karışımını sizlere öneriyoruz. Banyodan sonra kullanabileceğiniz lavanta karışımı saç dökülmesine iyi gelir. Lavanta karışımını hazırlamak için bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı lavanta dökün, kısık ateşte kaynatın ve soğumaya bırakın. Bu karışımı her banyodan sonra başınıza sürün, durulamayın.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir - Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Kadınlarda Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Tedavi

Saç dökülmesi erkeklerde çok sık görülse bile kadınlarda da görülmektedir. Sık yapılan saç yıkamaları, güneş, hava, fön ve saç düzleştirici gibi bir çok faktör saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesini azaltmak için balla hazırlanmış karışımı sizlere öneriyoruz. İki avuç taze pazıyı ince ince doğrayın, ezerek suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz pazı suyunun içerisine 1 çay bardağı bal ekleyin. Sonra yarım kahve fincanı kuru soğan suyu ekleyin. İyice karıştırın. Karışımı saç diplerinize iyice yedirtin ve 6 saat bekletin. Sonrasında bol bol su ile yıkayın, ardından katranlı sabunla saçlarınızı tekrar yıkayın. Bu karşım özellikle kadınlarda saç dökülmesine iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Diyet Pizza Tarifi
Diyet Pizza Tarifi

Diyet pizza tarifi, burada paylaşacağım diyet pizzanın sağlık ve lezzetli olduğunu belirtmek isterim. Kendimizi kısıtlamadan lezzetli yiyecekler yiyerek de zayıflamak

Kapat