Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı

Son dönemlerde sıkça sorulan soruların başında geliyor “Çocuklarda dikkat dağınıklığı” konusu. Bu soruların temeli ailelerin çocukları üzerinde doğru tanı koyamamasından kaynaklanıyor. Hiperaktivite, dikkat dağınıklı gibi bir sürü etkisi olabiliyor. Bu yazımızda Belirli başlıklar üzerinden dikkat dağınıklığı konusunu inceleyeceğiz.

Bunlar;

 • Dikkat eksikliği olan çocuğa nasıl davranılmalı
 • Dikkat dağınıklığına çözüm
 • Bebeklerde dikkat dağınıklığı
 • Dikkat eksikliği olan çocuğun özellikleri
 • Hiperaktiflik ve dikkat dağınıklığı
 • Dikkat eksikliği bitkisel tedavi
 • Çocuklarda dikkat dağınıklığı için gidilecek doktor

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı

Hiperaktif çocukların özellikleri

Hiperaktif çocukların her biri çok hareketlidir. Ama çok hareketli çocukların her biri hiperaktif değildir. Bazen çocuklar çok hareketli olabiliyorlar evde çok baskı altında olduklarında aile çok eksikliğini olduğunda bu çocuklar ipten bırakılmış çocuklar gibi okul içerisinde koşa biliyorlar dışarıda durma ya biliyorlar ama yaramaz çocukların dediğimiz ya da normal hareketli çocukların özelliği otur dedi ne zaman otururlar ya da yorulduklarında dinlenirler ancak hiperaktif çocuklar yorulma nedir bilmezler.

Hiperaktif ve dikkat dağınıklığı arasındaki fark

Bu çocuklar sabahtan gece yarısına kadar gece bütün aile yattıktan sonra kalkıp yine televizyon seyreder, uyku uyumak istemezler. Çocukların sanki sonsuz enerjileri vardır. Bu çocuklar otur dediğinizde elleri oynar kıvranırlar pek söz dinlemez, yerlerinde duramazlar.

Okul içinde de böyledir. Yaramaz çocuklar okul içinde direktifleri dinler oturur, durur. Ama bu çocuklar sıraların arasında dolaşır, arkadaşlarını kağıtlar atar, onları çekiştirir, konuşturur dikkatlerini çeker bir bardak suya damlatılmış bir damla mürekkep gibi bütün sınıfın düzenini bozabilirler.

Dikkat dağınıklığı ve hiperaktiflik

Çocuklarda dikkat dağınıklığı bir çok sebepten gözlemlenebilir. Hiperaktiflik belirtileri çocuklarımızın dikkatlerini vermeleri ve zorluk yaşamaları ve bir çok fazla hareket etmeleridir. Biz bu semptomları büyük yetişkinlerde de gözlemleyebiliyoruz. Onun için en önemli şey dikkat ve hareketlilik olduğunun farkına varmalıyız.

Ancak buradaki dikkat, insanlık bu çocuklar sevdikleri şeyleri çok uzun süre yoğunlaşabilirler, televizyonun bilgisayarın başında sevdikleri ve ilgilerini çeken şeyler ile  saatlerce oturabilen bir çocuğun 10 dakika dersin başında oturamaması aileleri yanıltır. Onların benim çocuğumun dikkat sorunu olsa onun başında da oturamaz diye düşünmelerine neden olabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktiflik belirtileri ; 

 • Çabuk sıkılırlar,
 • Dikkatleri çok çabuk dağılır,
 • Ders çalışmak gibi eğlenmedikleri konularda fazla vakit geçirmek istemezler,
 • Geç uyuyup, erken kalkmak isterler,
 • Sürekli hareket halindedirler,
 • Unutkanlıkları vardır.
hiperaktivite ve dikkat bozukluğu opt 300x300 - Çocuklarda "Dikkat Bozukluğu | hiperaktivite | hiperaktiflik"
Cocuklarda dikkat bozukluğu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı koymak için çocuğun iyice gözlenmesi gerekir, çocuk eğer sadece odaklanma problemi çekiyorsa, ve söz dinliyorsa üzerinde durulması gereken kısım dikkat eksikli olmalıdır. Çünkü hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar sürekli hareket halinde ve ailelerinin sözlerini pek dinlemeden kendi düşünceleri doğrultusunda hareket ederler. Aynı zamanda bu çocukların hamilelik süreçleri de çok hareketli geçtiği gözlemlenmiştir.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi

Çocuklarda hiperaktivite bozukluğunda mümkün olduğu kadar biz çocuklara müdahale etmemeyi tercih etmiyoruz. İlkokulda hiperaktif çocuklara hep müdahale etmiyoruz çünkü arkadaşları ile sosyal ortamlarından kendilerinin ve arkadaşlarının arasındaki uyum yada uyum sağlayabilme becerileri bu çocukların en iyi tedavi yöntemidir. Okullarda müdahale etmiyoruz ama evdeki eşyaları toplamak da fayda var.

Dikkat dağınıklığına çözüm

Biraz da dikkat etmekte fayda var çünkü koltukların üzerinden inmezler, buzdolabının tepesine çıkabilir, perdeleri asılıp sağa sola kadar sallanan çocukları görebiliyoruz. Onları ev kazalarından korumak yönünde hareket etmeliyiz. Kaşla göz arasında her şeyi karıştırabilirler elektrik prizlerine firkete satabilirler. İlkokula başladıktan sonra enerjilerini akşam alacağım bir yerde oturmaya zorlamamak gerekir. Bu çocukların özellikle etkinliklere verilmesi aramalarda faydaları çok sanki insanın zıt gibi geliyor ama satrançta başarılı olabiliyorlar.

Dikkat dağınıklığı için hangi doktora gidilir ?

Gerekmedikçe ilacı taraftar değil ama bunun yanında bu çocukların özellikle dikkat eksikliği de varsa ya da dikkat eksikliği olmadan sadece hiperaktivite gidebiliyorsa bu çocukları biraz daha sakince biraz daha normal bir algı yöntemleri işte beraber olsun nörofitbek olsun ki bu takım yöntemler bu çocukların daha sakin durabilmelerini sağlıyor. Onların işlerini organize edebiliyor. Daha organize olduğunda bu çocuklar daha sakin olabiliyorlar. Sınıf içerisinde söz dinleyebilir oluyorlar. Sporda başarılı olabiliyorlar. Bu tip çocuklarımızı spora teşvik edip sosyal ortamlarını geliştirebiliriz.

Dikkat Dağınıklığı nasıl anlaşılır ?

Örneğin ailelerin saatlerde dersi başında oturtması öğretmenlerin ders anlatması çok konuların ağrı olması bu konuda önemlidir bu çocukların çabuk sıkılma larına ve bir şekilde oturdukları yerlerde hareket etmelerine neden olur ama bunun dışında özellikle besinler şekerli gıdalar çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi tetikler. Mesala uykusuzluk ve yorgunluk tetikleyici faktörlerin başında gelir.

Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite farkı

Dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi arttırabiliriz bu çocukların özellikle hayatının çok organize olması gerekir. normal ve sağlıklı beslenmeleri aç kalmamaları bütün bunlar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu tetikler. Bunun yanında bulundukları ortamda önemlidir eğer bulundukları odada çok fazla ses oluyorsa ilgi çekecek dikkat dağıtacak ortamları çocuklar genelde severler. Yada televizyonun olduğu odada ders çalışmak ister, müzik dinler, telefon ellerinde ders çalışırlar bana hiçbir şey olmuyor derler ama zaten yarım olan dikkatli de uçup gider.

Ailelerinin yapması gerekenler

Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Ailelerin çocuklarının oldukları odalarda bu tür onun dikkatini çekecek unsurları azaltmaları gerekir. Öğretmenlerinde yapabildikleri kadar dersin ilgi çekebilecek gibi anlatmaları çocukları çok fazla sıkmadan dikkatlerini mümkün olduğunca dağıtmadan anlatmaları çok önemlidir.

Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat bozukluğunun etkileri

Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat bozukluğunun etkileri

Bu çocuklar çok büyük oranda öğrenme güçlüğü tanısı alabiliyor. Dersin başına oturup çalışmadıkları için çalıştıklarını akıllarında tutamadıkları sınavda gösteremedikler için bu çocukların öğrenme hızı aşırı derecede etkiler.

Bu çocuklarımız bakıyoruz ki büyük oranda akademik sorunları olabiliyor. Öğrenme güçlüğü özellikle dikkat ile ilgili sorunları varsa sözel derslerde, görselle ilgili problem varsa sayısal derslerde bu çocukların zorluk yaşadığını görebiliriz. Aslında çok çabuk öğreniyor çok çabuk algılıyorlar. Ama bir kovaya doldurulan suya delikler açıldıktan sonra ne kadar taşına biliyorsa bu çocukların da kafalarına koydukları bilgiler o kadar çabuk uçup gidiyor. Öğrenmekte problem varmış gibi gözlenebilir.

Çocuklar üzerinde etkileri

Bu çocuklar da bazen dislekside hep beraber olabildiğin de okumada yazmada zorluklar olabiliyor. Bunlar ilerleyen yaşlarda çok büyük oranda kalmıyor. Önemli olan doğru iletişim yöntemleri ile bu çocuklarla iletişim kurabilmektir.

Dikkat dağınıklığı sosyal zararları

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bireyin sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle dikkat eksikliği olan çocuklarda hiperaktivite de varsa yaşıtları tarafından dışlanıyor. Çünkü bu çocuklar oyunların kurallarının sürdürenmiyorlar. Oyunların kurallarına uymadıkları için de arkadaşları onları oyuna almak istemiyorlar.

Onları oyundan çıkarıyorlar ve maalesef bu çocukları bazen okulda tek başına görmek mümkün olabiliyor. Spor içinde bu durum pek değişmiyor, çocuklar spora girdiklerinde verilen önergeler dinlemiyorlar, eğer yüzme dersi alıyorsa arkadaşları öğretmeni dinliyor.

Hiperaktiflik zararları nelerdir ?

Onlar kendi başına su ile oynayabiliyorlar, etrafı seyrede biliyorlar. Bu yüzden bu çocuklarda ileri düzel sosyal ilişki problemleri yaşanabiliyor. Toplum dışlanması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Evlilik ilişkilerinde sorun yaşayabiliyorlari çok sık partner değiştirebiliyorlar, çok para harcıyorbiliyorlar ve düzen tutturamayabiliyorlar. Disipline edilemedikleri için akıllarında olmadıkları halde bu tarz sosyal düzen bozuklukları yaşıyabiliyorlar.

Dikkat dağınıklığı riskleri nelerdir ?

Öncelikle genetik faktörler çok önemlidir. Erkek çocukların babaya, kız çocukların anneye çektiğini gözlemlenmiştir. Özellikle baba da çıkıyor diyor; ki ben de çocukken çok hareketliydim, ben de ders çalışmadım, annem beni sokaklarda arardı gece yarısı bulurdu. Ben adam oldum onda olur, diye söyleyebilir.ya da anne derken ben de bunun yaşlarında böyle çok konuşurdum dinlemezdim susmazdım aynı şey bende de olurdu gibi yorumlar ile karşı karşıya kalabiliyoruz.  Onun için genetik çok önemli genetik dışında birtakım hamilelikte geçirilen hastalıkların önemli olabiliyor.

Hiperaktiflik riskleri nelerdir ?

Bu çocukların günümüz koşulları aşırı şekerli beslenmeleri enerji verecek ama onların enerji kullanabilecekleri ortamdan olmaması bunun yanında bizim çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren alıp sıkıcı ortamlarda yetiştirmemiz. Televizyonun karşısında alıp hareket ettiğini yönlendirmeniz.

Risk faktörleri olarak en fazla gördüklerimiz. Bazen de hiçbir şey olmadan bu çocukların genetik olmasının dışında da doğumda getirdikleri özellikler onların dikkat eksikliği ve hiperaktivite (hiperaktiflik) neden olabilir.

Çocuk sağlığı hakkında bir diğer yazımız olan , “Çocuklarda Hidrosefali Tedavisi” yazısına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
dis-beyazlatma-yontemleri
Diş Beyazlatma Yöntemleri

Merhaba  bugün sizlere diş beyazlatma yöntemleri konusundan bahsedeceğiz. isterseniz öncelikle doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.  Karbonat ve limon ile diş beyazlatmak ilk

Kapat