Mide Küçültme Ameliyatı

Ben de obezite cerrahisine son bilimsel verilerle birlikte sizlere aktarmak istiyorum. Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak anılan bu ameliyatlar esasen 2 değişik şekilde yapılıyor;

 1. Roux-en-Y diye anılan bir ameliyat bir diğer ismi gastrik bypass ameliyatı. Bilindiği gibi birtakım bağırsak anastomozları vasıtasıyla mide bildiğiniz gibi tamamen devre dışı bırakılmaktadır.
 2. Ameliyat ise yine midenin büyük bir kısmının kesilip atılmasından ibarettir. Bu yöntemde mide ufaltılıyor ve dolayısı ile hacmi ve kişinin yiyebileceği gıda tamamen kısıtlanmış oluyor şimdi görüldüğü üzere her şeyden önce bu ameliyatlar insan anatomisine ve insan fizyolojisine aykırı ameliyatlardır.

Sindirim sistemi bir bütündür. Ağızda başlar, bağırsakların sonunda biter. Her bölgenin kendine ait bir vazifesi ve önemi vardır. Keyfi olarak bir bölgeyi devre dışı bırakmak çok akıllı bir iş değildir. 

Mide Küçültme Ameliyatı

Midenin küçültülmesi veya edilmesi sonucunda neler oluyor

Mide sindirim sisteminin kalbidir diyebiliriz. Midenin sindirim sistemi içinde çok önemli bir görevleri vardır. Yemek borusu vasıtasıyla mideye gelen gıdalar mide suları dediğimiz ve hidroklorik asit ve hepsinde birtakım enzimler içeren bir organ bunların en önemli görevi başta proteinli gıdalar olmak üzere bu gıdaların hem kimyasal hem mekanik olarak parçalanmasıdır. Bu parçalama ve sindirme işlemi bağırsaklarda devam edecek olan sindirim sistemine bir hazırlık niteliğindedir. Eğer biz bu safayı atladığımız takdirde sindirim hiçbir zaman tam olmayacaktır. 

Midenin çok önemli bir görevide bir bariyer maskesi görmesidir. Ağzımızla aldığımız gıdaların her zaman sağlıklı olduğundan emin olamayan biliyoruz. Bir çok gıda değişik bakterilerle kaplanmıştır ama her defasında hastalanma söz konusu değildir. Çünkü bu mide suları şiddetli asit ortamı oluşturan bu mide suları bize gıdalarla aldığımız bakterilere karşı korumaktadır. Midenin devre dışı bırakılması birtakım bakterilerin bu sınırdan rahatlıkla geçmesine neden olmaktadır. 

Mide ameliyatı sonrası oluşan değişiklikler

Her şeyden önce her mide bağırsak ameliyatında olduğu gibi hastalar 1 hasta ile 10 gün hiçbir şekilde su dahil bir gıda alamazlar. Öyle ki midedeki suları dışarıya almak için burundan mideye doğru giden birtakım sondalar vasıtasıyla bu sıvılar dışarıya alınır. Hasta damardan serumlarla beslenmektedir. Bu sürenin sonunda kesilen bitkiden dokuların iyileştiği herhangi bir sıkıntı olmadığını varsayarsak bu sefer hastaya sıvı gıdalar gıdım gıdım verilmeye başlanır. Mide ameliyatı sonrası verilen gıdalar;

 • su 
 • ayran 
 • sulu çorba 
 • meyve suları gibi gıdalar dır. Bu süreçte yaklaşık 4 ila 6 hafta sürer.

Bu ameliyatta başlayan bir hafta on gün sıfır gıda, sonra takip eden 3-4 hafta da çok azar azar gıdım gıdım yenilmesi söz konusudur. 

Şimdi arkadaşlar, bir hafta on gün hiçbir şey yemeyin sonra da 3-4 hafta gıdım gıdım giyin zaten 20-25 kilo verirsiniz. O zaman tehlikeli ve ağır bir ameliyat olmaya ne gerek var ? 

Zaten bilimsel çalışmalar bu ameliyatlar sonrasında verilen kiloların ameliyatın kendisinden ziyade bu süre içinde uygulanan şiddetli kalori kısıtlamasına bağlı olduğunu göstermektedir. 

Mide küçültme riskleri

Şimdi biraz önce bu ameliyatın üstlerinden bahsetmiştik bu işler neymiş birlikte bir görelim birazdan göreceğiniz dünyaca ünlü Amerika hastanesi’nde tepsisinde bariatrik cerrahi mide küçültme riskleri şöyle sıralanmaktadır;

 • kanama 
 • ameliyat yerlerinden sızıntı 
 • enfeksiyon yani mikrop kapma 
 • damar tıkanıklıkları ve akciğer embolisi akciğer komplikasyonları 
 • kalp damar komplikasyonları ve 
 • ölüm şeklinde sıralanmaktadır.

Ameliyat sonrası riskler ise; 

 • bağırsak tıkanması 
 • dumping sendromu denilen ve birçok hastada sıklıkla görülen özellikle karbonhidratlı gıdaların aniden bağırsaklara geçmesi sonucu oluşan şeker oynamaları sonunda baygınlık ve birtakım ciddi metabolik bozukluklar 
 • safra kesesi taşları 
 • ameliyat yeri fıtıkları 
 • hipoglisemi 
 • beslenme bozuklukları 
 • Vitamin eksiklikleri a d b b12 ve folik asit başta olmak üzere vitamin eksiklikleri demir emilimini bozukluğa bağlı olarak anemi yani kansızlık 
 • osteoporos 
 • mide ülserleri 
 • mide kanamaları 
 • sürekli kusma mide küçültme ameliyatı olanlarda kalan mide parçasının genişleyerek yeniden hızlı kilo alma 
 • psikolojik rahatsızlıklar
 • saç dökülmesi 
 • kadınlarda adet görememe ve 
 • ölüm

Konunun orjinal yazısını ingilizce dilinde wikipedia üzerinden de bulabilirsiniz.

Yapılan yapılan istatistikler bu ameliyatlardan sonra, görülen erken ve geç komplikasyonları yaklaşık %20’ye ulaştığını göstermektedir. Bunun dışında ölüm oranının merkeze göre 100 de 1 ile 5 arasında değiştiğini göstermektedir. Şimdi eğer siz 100’de 20 lik gruba girmeyeceğinizi, 100’de 1 ile 5 arasındaki ölecek gruba girmeyeceğinizi düşünüyorsanız o zaman bu ameliyatı olabilirsiniz.

Mide küçültme Ameliyatı sonrası riskler

Mide ameliyatı sonrası ne olur ?

Size söyleyeyim, mideniz ya küçültüldü veya tamamen devre dışı bırakıldı için 8 – 10 de ufak ufak kuş gibi pozisyonlarla beslenmek zorunda kalacaksınız. Bunun dışında hastaların neredeyse %100 ünde görülen ve zaman içinde gelişen vitamin eksiklikleri, demir eksikliği ve buna bağlı bir takım metabolik değişiklikler yaşayacaksınız. 

Şimdi bu hastaların tamamınıda sonraki yıllarda mutlaka vitamin destekleri gerekiyor. Çoğu zaman anemi veya gelişen başka metabolik hastalıklar nedeniyle tedaviler gerekmektedir. Bunun dışında anormal olan azar azar sık sık beslenme insanların psikolojin de çok ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu ameliyat sonrasında yaşanan psikolojik sorun oranının yaklaşık %30 40 civarında olduğu söylenmektedir. 

Mide Küçültme Ameliyatı olan ünlüler

Genelde basında bu ameliyat olmuş 20 – 30 kilo vermiş halinden çok memnun insanlar gösterilir. Bu insanlar o anda genellikle verdikleri kiloya ve hayatımızdaki değişikliklere odaklanmaktadır. Hiçkimse bunun arka planında yaşadıkları sıkıntılardan bahsetmez. Dolayısıyla bu ameliyatı olmak veya olmamak konusunda karar verirken bu arka planda oluşabilecek, ileride oluşabilecek komplikasyonlar yaşam tarzı değişiklikleri konusunda çok iyi bilgi sahibi olmanız gerekir. 

Mide küçültme ameliyatı olan bazı ünlüler;

 • Şarkıcı linet 40 kilo vermiştir.
 • Pelin ÖZTEKİN 6 ayda 58 kilo vermiştir. Sağlıklı olarak hayatına devam etmektedir.
 • Fatih ÜREK 2 ayda 39 kilo verdi.
 • Okan KARACA 3 ayda 64 kilo verdi.
 • Kaan KURAL mide küçültme ameliyatı sonrası 85 kilo verdi.
 • Içın Karacan ameliyat sonrası bir ay içerisinde 55 kilo kadar verdi.
 • Hamdi ALKAN 150 kilodan 85 kiloya kadar düştü.
 • Cengiz KURTOĞLU 4 ay gibi kısa bir sürede 42 kilo verdi.
  kilo veren ünlüler

Mide küçültme ameliyatları önceleri sadece kilo verdirmeye yönelik olarak yapılıyordu. Fakat sonra görüldü ki, hızlı kilo verilmesi ile birlikte şeker hastalığı gibi birtakım konik hastalıklarda gerilemeler gözleniyor. Bu çok doğal bir şey yani, bu kadar şiddetli bir kalori kısıtlaması ile zaten kilo veriliyor tabiki diyabet ile geriliyor. 

Mide küçültme ameliyatı fiyatları 2020

Yüzlerce bilimsel yayın özellikle bitkisel ağırlıklı bir beslenme ile kısıtlaması ile tip 2 diyabetin çok rahatlıkla yenile bildiği gösterilmiştir. Son zamanlarda bu ameliyat şeker hastalığına tip 2 diyabete bir çare olarak sunulmaya başlanmıştır. Bunu yaparken de birtakım bilimsel abidik gubidik hormon açıklamalarıyla insanların gözlerini boyamaya çalışıyorlar. 

Peki mide küçültme ameliyatı fiyatları ne kadar ? Bu soru bir çok değişkenden dolayı değişmektedir. Günümüzde bu ameliyat için çok yüksek rakamlar konuşulabiliyor. Ameliyat sonrası ve öncesi yapılacak tedaviler, gözlemler ve tahlillerin çeşitlerine göre fiyatlar değişmektedir. En düşük mide küçültme ameliyatı 4.000TL den başlayarak bu rakam 50.000TL ye kadar çıkabilmektedir.

Bakın tekrar ediyorum şiddetli kalori kısıtlaması ile zaten kilo verilir. Zaten tip 2 diyabet gerilebilir. Riskli bir ameliyat olmaya gerek yok. Özetle bu amelim çok nadir durumlar dışında, Hiçbir şekilde mide küçültme ameliyatını önermiyoruz. Obeziteden ve tip 2 diyabetten kurtulmanın çok daha basit çok daha tehlikesiz yolları var. Bu konuyla i̇lerideki videolarımız da işleyeceğiz.

Sağlılı bir yaşam için Youtube kanalımız, Onlinedoktorun‘ u takip edin.

Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, Diyet kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
kilo-vermeye-yardimci-diyet-corba
Kilo Vermeye Yardımcı Diyet Çorba

Sizlere kilo vermeye yardımcı diyet çorba tarifimizden bahsedeceğiz. Çorbayı sadece akşamları tüketiyoruz ve yanında da tabii ki olmaz olmaz dal

Kapat