Deprem Korkusu Nasıl Geçer ? | Sağlık Blogu | Online Doktorun
Diyet
Trend

Deprem Korkusu Nasıl Geçer ?

Deprem korkusundan nasıl kurtulabiliriz.

Deprem Korkusu Nasıl Geçer

“Dünyaya son defa bakacaksın deseler bu bakışı i̇stanbul’un çamlıcasından isterdim demiş” Ünlü bir fransız yazar. Biz de buna katılıyoruz ve şehrin tüm stresini, yoğunluğunu görmezden gelip bu güzel şehirde yaşıyoruz. Ancak yaşadığımız deprem bizde korku yaratabiliyor. Peki Deprem Korkusu Nasıl Geçer ? Bu makalemizde inceleyeceğiz.

Bir dereceye kadar depremden korkmamız gayet doğal. Bir doğa olayını kontrol edemeyiz. Deprem can kaybına sebep olabiliyor gerçekten ama aslında can kaybına sebep olan depremler değil binalar ve toplum bilincidir. Yaşadığımız bu şehir deprem bölgesinde ve yüzyıllar boyu depremi yaşan bir şehir. Son zamanlar oluşan depremler sürekli olarak bu durumu düşünme hali yaratabilir. 

Bundan 20 sene önce ülkemizde yıkıcı bir deprem yaşadık. Bir çoğumuz küçük yaşlarda yaşadı bu doğal afet olayını. Sıcacık yatağımızda yatarken birden deprem denen bir şey ile uyandık. Herkes sokaklarda, bahçelerde, açık alanlarda olan biteni izliyordu. Günlerce tüm haber kanallarında, internette her yerde tek bir başlık “deprem” vardı. Bilinç altımızda bu yönde çok büyük kayıtlar oluştu. 

Bu bilinç altında oluşan kargaşa sizin uykusuzluğunuz, nefes problemleri, panik ataklar gibi psikolojik durumların habercisi olabilir. Bunun dışında deprem kaygısı her insanın kendi içerisinde yaşadığı olağan bir kaygıdır. Önemli olan bu kaygının sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkilememesidir. Deprem korkusunu daha iyi anlamak için bu korkunun oluşum nedenini iyi analiz etmemiz gerekiyor.

Deprem korkusunun sebepleri

Korkutucu bir durum olduğunda korkmak, tedirgin olmak sağlıklı her insanın vereceği olağan tepkidir. Ancak psikolojimiz ileri düzeyde tepkiler verebiliyor. Yaşamsal sorunlarımız, sosyal çevremiz hakkında kaygılanmamız normaldir. Ancak bu kaygılar günler, haftalar hatta aylar sürdüğünde bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Gözümüzün önüne sürekli olarak felaket senaryoları, enkaz altında kalma görüntüleri, saatlerce kurtarılmayı bekleyen insanlar geliyorsa bu durum bulunduğumuz ortamdan bizi soyutlayabiliyorsa, bu durumun anlık bir sorun olduğuna ikna olmamız gerekmektedir.

Deprem korkusu nasıl geçer ? 

Unutulmamalıdır ki, deprem korkusu deprem yaşamış insanlar tarafından edinilen bir olgudur. Daha önce sevdiklerinin yada kendinin deprem de yaşadığı panik ve stres sürekli olarak beynimizdeki korku hissini ortaya çıkartır.

deprem korkusu nasil gecer opt 300x177 - Deprem Korkusu Nasıl Geçer ?
deprem-korkusu-nasil-gecer

Ancak deprem bir doğal afettir ve her an gelebilir. Belirli bir tramva geçirdikten sonra başlayan korkularımız aslında her an yaşanabilir. Bundan 3 ay öncede deprem olabilecekken bugün depremden korkmamız pek yerinde bir korku değildir.

Depreme sürekli olarak hazırlıklı bir halde olmamız gerekir. Çünkü yaşadığımız süre boyunca sürekli olarak deneyimleyebileceğimiz bir olaydır. Deprem çantası, hayat üçgeni, saklana bileceğimiz alanlar bunları bildikten sonra artık yapabileceğimiz başka birşey yok. 

Yapabildiğimiz kadar şeyi yaptıktan sonra bilinç altımızı bu yönde yormamamız gerekir. Sosyal hayatımıza devam edip, yaşamımızı korkularımızdan uzaklaşıp sürdürmeliyiz. Deprem korkusunu hayatımızdan çıkartıp yokmuşçasına gökyüzünü seyretmeye devam edebiliriz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu