Akupunktur Tarihi - Türkiyede Akupunktur | Online Doktorun
Akupunktur

Akupunktur Tarihi

Akupunktur tarihi, Akupunktur ilk olarak günümüzden 5 bin 300 yıl öncesine ait bir geçmişe sahiptir. Bu yazımızda Akupunkturun uzak tarihi, akupunkturun yakın tarihi, kulak akupunkturun tarihi ve Türkiye de akupunktur konularına detaylı olarak yer verilmiştir.

Akupunkturun Uzak Tarihi

1963 yılında Arkeologlar tarafından yapılan kazılarda Uygur Türklerine ait taş ve iğne bulunmuştur. Arkeologlar yeşim taşından yontulmuş ve uçları sivrileştirilmiş taş iğnelerin ilk akupunktur iğnesi olarak kullanıldığına karar vermişlerdir. Ayrıca Doğu Türkistan’ın Turfan şehrinde Uygur alfabesiyle yazılmış akupunktur noktalarını gösteren yazıtlarda bulunmuştur.  Bu kazılarda akupunktur’un ilk olarak Türkler tarafından icat edildiği, Çinlilerin ise daha sonra öğrenip geliştirdiği bir tedavi şekli olmuştur. Ayrıca 1991 yılında İtalya-Avusturya sınırlarında Buz adam diye adlandırılan ceset bulunmuştur. Buz adam üzerinde 47 adet dövme tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde bu dövmelerin Türk motifleri şeklinde olduğu ve akupunktur noktalarına denk geldiği görülmüştür

İbn-i Sina akupunktur enerji kanallarından ve meridyenlerinden bahsetmiştir. Ayrıca yaşamının son günlerinde kendisini kemik iğnelerle tedavi etmiştir. Şerafettin Sabuncuoğlu 1465 yılında Fatih Sultan Mehmet’e hediye ettiği kitapta akupunktur noktalarından bahsetmiştir. Amasya’da tavuk kemiklerinden iğne kullanarak kas spazm hastalığını akupunktur yöntemiyle tedavi etmiştir. Günümüze ulaşmış en eski ve kapsamlı kaynak M.Ö. 200 yıllarında Çin kitabı Huang Di Nei Jing’in yazdığı “Sarı İmparator’un İç Hastalıkları Klasiği” kitabıdır. Bu kitapta 282 adet akupunktur noktasından bahsedilmiştir. Yin ve Yangı, Beş Element ve meridyen sistemini de anlatır. Günümüzde hala geçerliliğini koruyan bilgiler içermektedir. Ming hanedanlığı döneminde 1601 yılında Akupunkturist Yang Jizhou  “Akupunktur ve Moksibasyonun Özeti” adlı eseri yazmıştır. Bu kitap günümüze kadar gelmiş önemli bir referans kitaptır.

Akupunkturun Yakın Tarihi

Akupunktur günümüze kadar gelmesi hiç de kolay olmamıştır. Dayandığı felsefeden dolayı 1864 yılında Çin de özellikle saraylarda yasaklanmıştır. Ancak halk arasında kullanılmaya devam edilmiştir. 1944 yılında MAO’nun geçmeyen baş ağrılarına akupunktur yöntemleriyle şifa bulması sonrasından yeniden gözde hale gelmiştir. Akupunktur bu dönemlerde anestezi dalında da başarılara imza atmış ve akupunktur iğneleri ağrı dindirmeye yardımcı olmuştur. Akupunktur Avrupa da tanınması 15.yy uzanmaktadır. 1637 yılında Portekizli Dr. Zaratus Lusitanus kulaktaki bir noktasının koterizasyonu ile siatalji tedavi edildiğini belirtmiştir. 1683 yılında İngiliz William Ten Ryhne ise akupunktur üzerine bir kitap yazmıştır. 18.yy akupunktur üzerine birçok kitap yazılmıştır. Bunlar sırasıyla;

  • Valsalva (1707)
  • Kaempfer (1712–1749)
  • Du Halde (1739)
  • Cardonne (1770)
  • Du Jardin (1774)
  • Siebold (1781)

Valsava, kulaktaki bir noktayı koterize ederek diş ağrısını geçirdiğini kitabında yazmıştır. 19.yy da akupunktur üzerine yazılan kitap sayısı 140’a yükselmiştir. Bunların en ünlüsü, Dr. Berliöz’ün kronik hastalıklar ve akupunktur üzerine yaptığı çalışmalarla otorite haline gelmiştir. Dr.Sarlandiere 1825 yılında elektropunktur üzerine tez yazmıştır. Dr.Ferrey Rolles 1929 yılında Japonca kitapları Fransızcaya çevirmiştir. Dr. Nakatani 1950 yılında Japonya da akupunktur prensipleri bulunan ryodoraku yöntemini geliştirmiştir.

Türkiye de Akupunktur Tarihi

Akupunktur Türkiye ye ilk olarak 1950 yılında Dr. Kayır DOY ile öğrenmiştir. Dr. Kayır DOY akupunktur eğitimi için Çin’e gitmiştir. Eğitiminin ardından Fransa’ya yerleşmiştir. Akupunkturla yaptığı başarılı uygulamalarla Fransa da üne kavuşmuştur. Fransa büyükelçimiz Dr. Kayır DOY’u Türkiye ye davet etmiş, 1960 yılında Harbiye de ilk akupunktur kliniği açılmıştır. Ayrıca Uzm.Dr.Nuzhet ZİYAL İngiltere de bir seyahati sırasında akupunkturun astımı ilaçsız tedavi ettiğini  duyunca 1970 yılında Japonya’ya akupunktur öğrenmeye gitmiştir. Uzm.Dr.Nuzhet ZİYAL 1978 yılında ilk Türkçe akupunktur kitabını yayınlamıştır. Bu yollarda yayın ve konferanslar düzenlemiştir. 1986 yılında Uzm.Dr.Nuzhet ZİYAL ve Prof.Dr.Baha ÇELİK Akupunktur derneği kurmuştur. 2002 yılında Akupunktur derneklerini katkısı ile Gazi Üniversitesinde kurslar verilmeye başlanmıştır. 2003 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde kurs düzenlenmiştir. 2007 yılında Yeditepe Üniversitesinde ve Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesinde kurslar başlamıştır.

Artık günümüzde birçok doktor tarafından akupunktur noktalarının uyarılması ve neler salgılandığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu